В Україні, попри війну, запустили новий етап пенсійної реформи: що зміниться вже з січня

Автор: Марченко Любов

Війна, яка зараз палає в Україні, не скасувала планів уряду на проведення перетворень у сфері соціального захисту. Зокрема, черговий етап пенсійної реформи, який планувався урядом на 2023 рік ще до війни, не скасували. Його почнуть втілювати, як і планувалося, цьогоріч. Йдеться про накопичувальну пенсію. Цього року запрацює програма обов'язкових пенсійних накопичень громадян.

В Україні, попри війну, запустили новий етап пенсійної реформи: що зміниться вже з січня - today.ua

Про це розповів у своєму Telegram-каналі прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

За словами прем'єра, уряд визначив 10 напрямків роботи, які будуть у пріоритеті в нинішньому, воєнному, році. Один із цих десяти пріоритетів - запровадження обов'язкового пенсійного накопичення та реформа фондового ринку і ринку капіталів.

Реформа фондового ринку потрібна задля того, щоб забезпечити надійний інструмент вкладення пенсійних накопичень громадян. Якщо цього не буде зроблено, то працівник, який все життя платив свої кревні в накопичувальний пенсійний фонд, на старості може отримати замість грошей папірці, які нічого не вартуватимуть. За кілька десятиліть його активного трудового життя інфляція з'їсть усе накопичене.

Популярні зараз

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal

Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу

Українські АЗС збільшили ціни на автогаз

Однак, якщо ці гроші надійно вкласти, то можна не лише зберегти їхню реальну вартість, а й примножити. В Україні ж, незважаючи на більш як три десятиліття панування приватного капіталу, фондовий ринок як такий не сформувався. Втім, доки у нас не буде розвиненого сектора економіки та конкурентоспроможного виробництва, говорити про фондовий ринок було би передчасним.

В Україні, попри війну, запустили новий етап пенсійної реформи: що зміниться вже з січня

Що хочуть запровадити вже 2023 року?

З цього року кожен українець, який працює офіційно, матиме 2 пенсійні рахунки. Причому гроші на них надходитимуть одразу з трьох джерел:

  • внески роботодавця;
  • внески держави на паритетних із роботодавцем умовах (скільки внесе роботодавець, стільки й держава);
  • добровільні внески громадян.

Причому працівник сам вирішуватиме, в якому розмірі і як часто йому переказувати гроші на накопичувальний рахунок. Усі гроші, що надійшли на його рахунок, осідатимуть у держказначействі на його індивідуальному пенсійному рахунку. Причому нікому не забороняється сплачувати накопичувальні внески не лише за себе, а й "за того хлопця", тобто за іншу людину.

Уряд вважає, що завдяки такій системі накопичення українці, які згодом вийдуть на пенсію, зможуть отримувати на старості хоч трохи більше грошей. Адже солідарна пенсійна система на той час вичерпається настільки, що навряд чи зможе покривати навіть базові потреби літньої людини.

Причин такого розпачливого становища солідарної пенсійної системи називають дві: негативна демографія в країні, що призвела до різкого скорочення працездатного населення, і масове приховування бізнесом реальних доходів, що призводить до скорочення податкової бази.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

На перший чинник, звісно, ніхто вплинути не може. Якщо тільки Офіс президента і весь не старий чиновницький апарат не візьмуться особисто за поповнення генофонду країни. Щодо другого чинника, то теоретично можна було би скоротити його негативний вплив. Але вже три десятиліття українська влада б'ється над цією проблемою і не може її вирішити.

Нагадаємо, деяким українцям щомісяця даватимуть майже 260 гривень доплати до пенсії.

Головне