Газ українського видобутку, який можна було би продавати населенню за ціною 3-4 гривні за кубометр - це міф, придуманий непрофесіоналами. Насправді вартість газу, і українського, і будь-якого іншого, набагато вища. Фахівці пояснили, чому розмови про низьку собівартість українського газу не мають сенсу.
У газовій галузі розмови про собівартість не мають сенсу, кажуть професіонали. Якщо включати у собівартість тільки витрати на підйом 1000 кубометрів газу зі свердловини на поверхню, то так - вона доволі невисока. Згідно з даними 2015 року вона коштувала для різних свердловин від 100 до 200 доларів, говорить незалежний енергетичний експерт Євген Паленка.
Однак насправді, в собівартість газу також входять витрати на розвідку родовищ, геологічну та сейсмічну експертизу, на буріння нових свердловин і покупку нового обладнання. І все це вкрай дорогі статті витрат, які набагато дорожче самого процесу підйому газу зі свердловини.
"Можемо говорити про середню вартість розвідки і підняття на поверхню 1000 кубічних метрів нафтогазової суміші. Далі її ще треба привести у товарний вигляд - розділити на нафту, газ, конденсат, парафіни та ін. А для газу - ще й забезпечити відповідний тиск, щоби подати в газотранспортну систему", - говорить Паленка, який і сам раніше керував видобувними компаніями.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Авжеж, він не з чуток знає, в яку суму насправді обходиться газ українського видобутку. Абсолютно згоден з ним і енергетичний експерт Інституту майбутнього Андріан Прокіп.
"Якщо враховувати витрати на розвідку та буріння, газ ніколи не буде коштувати 3 гривні. Інакше може трапитися так, що у державних компаній не буде коштів на розвідку, буріння і поповнення запасів. Це означає, що ресурсна база знову опуститься", - говорить Прокіп .
У приватних видобувачів сумарна вартість усіх цих операцій вища, тому що їм потрібно все робити за свої гроші: і замовляти розвідку, і купувати обладнання. У державній компанії Укргазвидобування, яка є дочкою Нафтогазу, на сьогодні видобуток обходиться дешевше, тому що вона експлуатує в основному родовища, які були розвідані, і свердловини, які були пробурені, ще при Радянському Союзі. Та й обладнання там в основному ще радянське, яке вже вдвічі-втричі перевищило свій термін служби.
Тому сьогодні, щоби далі розвиватися (шукати нові родовища, робити розвідку та освоювати там видобуток) потрібні мільярдні капіталовкладення, а їх взяти більше ніде, окрім як із плати за той же газ.
Нагадаємо, в липні в Україні зміняться тарифи на газ. Вартість газу за тарифом "Місячний" може знизитися, але не набагато.