Державний Ощадбанк втратив ексклюзивну пільгу, яка передбачала гарантію повернення вкладів українців у повному обсязі. Аналітики спрогнозували банку втрату значної частини клієнтів.
Ощадбанк був єдиною банківською установою в Україні, яка гарантувала повернення вкладів не в мінімальній, а в повній сумі. Тепер він втратив таку пільгу.
Кабмін як акціонер Ощадбанку прийняв ухвалу, за якою гарантії вкладів переводяться до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Раніше банк не був його учасником, тому була гарантія повернення депозитів у повному розмірі. Приєднання Ощадбанку до загальної системи гарантування покладає нього ті самі принципи, якими керується ФГВФО.
Нагадаємо, зараз діє військовий стан. У результаті Ощадбанк разом з іншими банками гарантовано поверне вкладникам їхні гроші. Однак через три місяці після завершення війни діятиме лише гарантія ФГВФО в межах суми 600 тис. грн. "Надлишки", які перевищують зазначену суму, у разі банкрутства банку згорять.
Більшість вкладників віддавали перевагу Ощадбанку через вказану перевагу. Нині ж побоювання позбутися коштів є й у них.
"З державних банків виділяється Укргазбанк, який щось робить для розвитку, Укрексім у якихось окремих напрямках, які раніше вважалися "відомчими", Приватбанк залишився з тими плюсами, які були напрацьовані ще до його націоналізації. Ощадбанк взагалі нічим примітним не був, він не виділявся", – зазначив експерт.
Угляниця висловив думку, що спостерігатиметься відтік клієнтів. Йдеться про вкладників, які розраховували на держгарантії. Він наголосив, що якихось цікавих продуктів Ощадбанк поки що не пропонує.
За словами економіста, зараз банки оцінюють ризики та борються за "хороших" – платоспроможних клієнтів. І пріоритет – у ПриватБанку, якому надається перевага, коли запроваджують нові програми. Іван Угляниця вважає, що Ощадбанку доведеться підвищувати рівень обслуговування та покращувати сервіс.
"Зникла його "неконкурентна перевага" - 100% гарантія коштів фізосіб. Тепер доведеться конкурувати за ринковими методами", - цитує асоційованого експерта CASE Україна UBR.
Як відомо, під час війни збанкрутували вже два банки, першим був Мегабанк. Потім НБУ визнав неплатоспроможним АТ "БАНК СІЧ".