Усі власники земельних ділянок та паїв в Україні мають сплачувати земельний податок. Оподатковуються як ділянки, що перебувають у власності, так і ті, що здаються в аренду. Це стосується як юридичних, так і фізичних осіб-власників. Проте є деякі категорії громадян, які звільняються від сплати податку на землю.
Відповідно до Податкового кодексу України, обов’язок зі сплати податку за земельну ділянку виникає з моменту реєстрації права на земельну ділянку, при цьому використання земельних ділянок без належного оформлення права власності чи користування на них є порушенням Закону.
Від сплати земельного податку звільняються такі пільгові категорії населення:
- особи з інвалідністю першої і другої групи;
- пенсіонери (за віком);
- фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
- ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Звільнення від сплати земельного податку поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм. Наприклад, для ведення особистого селянського господарства – на ділянки площею не більш як 2 гектари; для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більш як 0,25 гектара, в селищах – не більш як 0,15 гектара, в містах – не більш як 0,10 гектара; для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара; для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара; для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.
Також від сплати податку на землю звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.
Раніше повідомлялося, що змінилося для власників ділянок та орендарів землі під час війни.