Законопроект про накопичувальну пенсію вже у Верховній Раді: від чого застерігають українців

Автор: Марченко Любов

Влада активно просуває запровадження обов'язкової накопичувальної пенсії в Україні. Якщо цього не зробити вже зараз, то через 10-15 років літні українці можуть залишитися за межею бідності: пенсію виплачувати буде нічим. Однак експерти застерігають адептів цієї ідеї від її поспішного впровадження. Кажуть, українська економіка абсолютно до цього не готова, і накопичені гроші громадян пропадуть.

Законопроект про накопичувальну пенсію вже у Верховній Раді: від чого застерігають українців - today.ua

І все ж, попри застереження скептиків, в Раду подали законопроект №9212 "Про накопичувальне пенсійне забезпечення", яким хочуть запровадити обов'язкові накопичувальні пенсії для всіх працюючих українців.   

Чому накопичувальну пенсію необхідно запроваджувати?

Запровадження накопичувальної пенсії – це лише питання часу. Вона обов'язково має бути, кажуть експерти і наводять незаперечні аргументи. Населення України катастрофічно старішає через низьку народжуваність, а також через масову міграцію українців за кордон. Війна загострила цю проблему. Багато українців, що виїхали через війну, вже знайшли собі за кордоном роботу і не мають наміру повертатись додому.

Таким чином, в Україні залишаються в основному літні громадяни, які вже не працюють і потребують державної підтримки. Причому з кожним роком питома вага старих людей зростатиме.

Популярні зараз

Верховна Рада знайшла додаткові підстави для припинення виплати пенсій

З'явився текст мирної угоди, яку Україна відмовилася підписувати навесні 2022 року

Багатьом українцям не зарахують до страхового стажу період роботи за останні 10 років

У Мережі з'явилась інформація про евакуацію влади з Харкова: коментар ОВА

Поглиблює ситуацію також низька офіційна зайнятість населення і високий відсоток тіньової економіки. Податки від тіньовиків, звісно, не надходять, у тому числі ЄСВ, з якого формуються кошти Пенсійного фонду.

Через це накопичувальна пенсія може стати чи не єдиним порятунком від вбогої старості для мільйонів українців. Та чи стане?

Що пропонують автори законопроекту?

Ініціаторів у цього законопроекту дуже багато. Чільними в довгому переліку прізвищ стоять Давид Арахамія та Галина Третьякова. Втім, якби нині при владі була інша політична сила, то персоналії були б інші, але така законодавча ініціатива все одно з'явилась би, бо це вимога часу.

"Законопроектом передбачається встановити обов’язкову участь у системі накопичувального пенсійного забезпечення всіх категорій працюючих осіб до досягнення ними 55 років та обов’язкову сплату роботодавцями пенсійних внесків на користь таких найманих працівників. Так, роботодавці сплачуватимуть 1% у 2023, 1,5 % у 2024, 2 % у 2025 роках від розміру заробітної плати працівників, а Держава буде співфінансувати такі внески на паритетних засадах за рахунок коштів Державного бюджету України", - йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

Крім того, власники накопичувальних рахунків (тобто кожен працюючий українець) можуть також самі доплачувати певну суму коштів, аби заощадити більше грошей на старість. Держава також обіцяє підтримати їх у цій справі співфінансуванням внесків на паритетних засадах. Щоправда, паритету вона дотримуватиметься тільки в межах 3 відсотків.

"Держава буде співфінансувати такі внески на паритетних засадах в межах 3 відсотків від розміру середньої заробітної плати за видами економічної діяльності у середньому по економіці", - пишуть у поясненні.

Важливий момент: накопичувальна пенсія є власністю людини, на чиє ім'я зареєстрований рахунок. Тому у випадку її смерті гроші, що недоотримав власник рахунку, перейдуть у спадок рідним.

Законопроект про накопичувальну пенсію вже у Верховній Раді: від чого застерігають українців

З яких коштів формуватимуться накопичувальні рахунки?

Закон визначає три джерела поповнення рахунків:

  1. Накопичувальні внески.
  2. Інвестиційний дохід, що утворюється в результаті розміщення та інвестування коштів учасників системи у порядку, встановленому законом.
  3. Сума штрафних санкцій, пені, інших платежів на користь учасників системи та/або авторизованих недержавних пенсійних фондів, авторизованих банків, авторизованих страхових організацій.

Із цих трьох джерел лише перше виглядає беззаперечним.

Водночас, законом визначено вісім статей видатків із накопичувальних рахунків. Причому п'ять із них – на користь тих, хто буде обслуговувати ці рахунки, опікуватись інвестуванням грошей та здійснювати аудит використання грошей. Щоправда, закон містить обмеження: на всі ці статті видатків може бути використано лише 0,5% від усіх грошей, накопичених на рахунку.

Що кажуть скептики?

Скептики називають три основні чинники, які загрожують перетворити накопичені гроші на купу нічого не вартих папірців.

Перший чинник – інфляція. При теперішній інфляції в Україні запроваджувати накопичувальну пенсію – все одно що викинути гроші на вітер. Через рік вони здешевшають на чверть, через два – у півтора рази, а через п'ять років їхня купівельна спроможність скоротиться в 5, якщо не більше разів.

Другий чинник –відсутність фондового ринку в Україні. Щоби підтримувати вкладені суми хоча би в їхній реальній вартості, треба дуже вигідно вкласти ці гроші, аби вони давали високий приріст. А вкладати їх нікуди було ще до війни, а зараз і поготів. Практично вся крупна промисловість розтрощена, в науку теж не вкладеш, бо її немає, в будівництві на великий приріст годі розраховувати, адже його собівартість росте з кожним днем.

Третій чинник – суб'єктивний. Недобросовісні ділки можуть просто вкрасти накопичені гроші і "розчинитися" з ними на просторах земної кулі.

Є також ще один момент, про який воліють взагалі не говорити. Накопичувальні рахунки формуватимуться з тих грошей, що йдуть на Єдиний соціальний внесок. Додаткових відрахувань із зарплати не буде. Тобто фактично забирають частину грошей із солідарної пенсійної системи, отже із виплат нинішнім пенсіонерам. Однак у більшості з них і так пенсії кіт наплакав. Звісно, скорочувати їм виплати уряд навряд чи відважиться. Просто "оновлення" пенсій буде відбуватись іще скромніше, ніж зараз, і реальні виплати майже не зростатимуть, незважаючи на інфляцію.

Тобто, теперішнім пенсіонерам  вже зараз будуть платити менше заради "світлого прийдешнього" майбутніх пенсіонерів, яке, скоріше за все, так і не настане.

Таким чином, скептики не заперечують, що запроваджувати накопичувальні пенсії треба. Але зараз вони не на часі.

Навіщо тоді квапитися з законом?

Очевидно відповідь на це запитання захована також у пояснювальній записці до законопроекту.

"Створення в країні системи обов’язкової накопичувальної системи дозволяє вирішувати не тільки завдання посилення рівня соціальної захищеності населення, а й економічного зростання країни, оскільки індивідуальні накопичення громадян, які формуються в обов’язковій накопичувальній системі, інвестуються в економіку країни", - йдеться у поясненні.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Схоже на те, що заощадження громадян можуть стати основним фінансовим інструментом повоєнної відбудови України. Якщо репарації, які має нам сплатити Росія після нашої перемоги, будуть скромнішими, ніж ми сподіваємось. І якщо західні інвестиції, на які так розраховує наша влада, також не будуть такими щедрими, як нам намріялося.

Нагадаємо, в Україні поступово підвищується реальний пенсійний вік, хоча відповідно до закону він настає у 60 років.