Вже у грудні українці, що мають великий стаж роботи, отримають підвищені пенсії. Їхні виплати зростуть за рахунок підвищення надбавки за понаднормовий стаж роботи. Чим більше років вони відпрацювали понад норму, тим вищі отримають надбавки до пенсії.
Які роки вважаються понаднормовими?
Понаднормовим вважається той стаж роботи, який перевищує 30 років у жінок і 35 – у чоловіків. Тобто, якщо ви, приміром, жінка, і маєте стаж тривалістю 39 років, то ви будете отримувати надбавку до пенсії за 9 понаднормових років. А от якщо ви чоловік із таким самим стажем роботи, то надбавка вам судилась лише за 4 роки понаднормового стажу.
Це стосується тих українців, які виходили на пенсію після жовтня 2011 року. Тим же, хто вийшов на пенсію раніше, нормою вважається стаж у розмірі 20 років для жінок і 25 для чоловіків. Тобто жінка, яка вийшла на заслужений відпочинок до жовтня 2011 року і має 39 років страхового стажу, одержуватиме надбавку аж за 19 понаднормових років.
Однак навіть із таким велетенським понаднормовим стажем роботи, ці надбавки виходять мізерними, каже незалежний пенсійний консультант Сергій Коробкін.
Адже надбавка за один рік понаднормового стажу становить не більше 1% від мінімальної пенсії за віком. А мінімальна пенсія, у свою чергу, дорівнює прожитковому мінімуму. Завдяки тому, що з 1 грудня зросте прожитковий мінімум, стануть вищими і надбавки за понаднормовий стаж.
Таким чином, якщо зараз кожен рік понаднормової праці коштує 18,54 грн, то вже з грудня його "ціна" зросте до 19,34. Тобто варість одного року стане вищою на 80 копійок. А відповідно той, хто має 9 років "зайвого стажу", отримуватиме пенсію на 7,2 грн вищу. (Навіть на думку не спадає, куди можна прилаштувати такі грошиська, - авт.)
Нагадаємо, Міжнародний валютний фонд вважає, що Україна поки не готова до впровадження накопичувальної пенсії. В нашій країні на сьогодні немає надійного джерела, в яке можна інвестувати пенсійні кошти.