Влада готується до скорочення пільговиків після війни: Україна ризикує стати країною державних утриманців

Автор: Марченко Любов

В Україні доведеться провести скорочення пільговиків. Інакше весь державний бюджет доведеться перевести лише на соціальні виплати. Відповідно, не буде коштів на фінансування решти бюджетних потреб.

Влада готується до скорочення пільговиків після війни: Україна ризикує стати країною державних утриманців - today.ua

Про це, зокрема, йшлося у виступі першої заступниці міністра соціальної політики Дарії Марчак під час дискусії "Зміна демографічної ситуації в країні".

За словами чиновниці, якщо не рахувати надходження ЄСВ від зарплат військових, то загалом по країні з початку війни обсяг сплаченого единого соціального внеску упав на чверть. І навряд чи ця ситуація може поліпшитись найближчим часом. Немало підприємств через війну були змушені згорнути виробництво та звільнити людей.  

"У нас зменшується загальна кількість людей в країні, зменшується й кількість платників податків. Якщо виключити з доходів від єдиного соціального внеску (ЄСВ), виплати, які надходять від військовослужбовців, то падіння по ЄСВ становить мінус 25%", - повідомила Дарія Марчак.

Популярні зараз

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal

Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу

Українські АЗС збільшили ціни на автогаз

До того ж, в країні прогнозують вкрай несприятливу демографічну ситуацію після війни. Так, відповідно до прогнозів Світового банку, майже п'ята частина українців, які були змушені виїхати через війну, вже не повернуться на батьківщину. Крім того, з тих або інших причин Україна може втратити близько півтора мільйона робочих місць.

Водночас, за 2022 і початок 2023 року в країні різко зросла кількість пільговиків та отримувачів соціальних виплат. Зокрема, лише за минулий рік в країні стало на 13 тисяч більше інвалідів. І відповідно, усім цим новим інвалідам треба платити гроші з бюджету.

Зараз, доки триває війна, ситуацію хоч якось рятують, як це не парадоксально, зарплати військових. Саме з них забезпечується значна частка бюджетних надходжень та, зокрема, на чверть наповнюється бюджет Пенсійного фонду. Але після війни Україна вже не потребуватиме такого війська. До того ж, не буде бойових виплат, а отже, зарплати військових стануть меншими.

Влада готується до скорочення пільговиків після війни: Україна ризикує стати країною державних утриманців

Водночас, інвалідів та загиблих стане ще більше. Адже це неминучий наслідок війни. І всім цим людям, які втратили на війні здоров'я, а також рідним убитих треба бути платити пенсії. Крім того, в країні побільшає пенсіонерів за рахунок раннього виходу на пенсію учасників бойових дій.  

Таким чином, Україна ризикує перетворитись на країну бюджетних утриманців. Але річ у тім, що й утримувати їх також не буде на що.

Існуючі нині підприємства не дадуть таких податків до бюджету. Таким чином, системний розрив між доходами і видатками бюджету, який є вже зараз, після війни лише зростатиме.

Зараз нам допомагають його закривати міжнародні партнери. Але ж їхня допомога не вічна. Після війни нам доведеться розраховувати лише на власні сили.

Отже, державі треба негайно щось вирішувати з пільговиками. Чисельність пільговиків доведеться скорочувати за рахунок працевлаштування громадян з інвалідністю. І вже сьогодні держава має подбати про це.

"Якщо терміново не допомогти цим громадянам, ми отримаємо потенційну нову велику когорту непрацездатних людей, які не матимуть власних джерел доходів та повністю залежатимуть від держави", – каже Марчак.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Звісно, за пільговиками мають залишити всі виплати, які належать їм відповідно до закону. Але всі, кому дозволить здоров я, повинні будуть працювати і поповнювати бюджет. 

Нагадаємо, недавно Верховна Рада збільшила військовий бюджет на поточний рік більш ніж на пів трильйона гривень. Додаткові гроші підуть на виплати військовим, поліпшення матеріальної бази ЗСУ, а також на збільшення чисельності армії.

Головне