Today.ua

Вартість оформлення угоди на ринку землі коштує п'яту частку від вартості самої землі: нотаріуси заламують ціну

Ринок землі в Україні просувається повільно. І не лише через те, що селяни не квапляться продавати свою землю, а ще й тому, що надто дорогі нотаріальні послуги.

Так, за словами радника фінансування програми USAID AGRO Миколи Волкова, нині вартість укладання угоди купівлі-продажу земельної ділянки становить приблизно 10 тисяч гривень. Це дуже немала ціна, але вона тьмяніє на тлі вартості тієї ж послуги з кредитуванням.

Тобто, якщо земля купується не за готівкові кошти, а за кредитні, то оформлення угоди потягне на цілих 25 тисяч гривень. Причому до цієї суми ще не входять банківські відсотки за сам кредит. І це притому, що середня вартість самого земельного паю становить близько 130 тисяч.

"Тобто 20% вартості угоди потягнули тільки затрати, нотаріус, оцінка, комісія банку і це без відсотків. Відповідно, це говорить про те, що працювати таким чином не ефективно. Чому такі дорогі витрати? Тому, що, по-перше, у нотаріуса фіксована ставка, по-друге, він витрачає на це цілий день", - каже експерт.

Отже, на його думку, в процесі кредитування ринку землі щось потрібно міняти. Потрібна державна програма стимулювання кредитів. Тоді навіть Мінюст буде змушений переглянути нав'язаний нотаріусам алгоритм дій, аби якось здешевити їхню роботу. І дрібні фермери будуть охочіше купувати землю за позичені гроші. А поки вони не можуть собі дозволити віддати п'яту частину грошей на оформлення угоди, а потім ще й виплачувати банку відсотки.

"Наразі відомства озвучують, що для певної категорії клієнтів буде можливість купівлі земельної ділянки в кредит під 3% річних", - каже Волков.

Але поки це лише в намітках. Наразі ж покупців землі кредитують за програмою "Доступні кредити 5-7-9". Це дуже дорого для них. І тому люди беруть такі кредити неохоче. Тут має бути принципове рішення від влади, яка дасть зелене світло дешевому кредитуванню на ринку землі.

Ще одна державна програма, яка, поза сумнівом, стимулюватиме  банки охочіше давати позички під купівлю землю – гарантії, що надаватиме держава на 50% вартості кредита.

За сукупністю це має здешевити кредитування на ринку землі, здешевити вартість нотаріальних послуг і пожвавити сам ринок, кажуть спеціалісти.

Нагадаємо, стало відомо, коли в Україні ціна на землю стрімко піде догори. Прогнозують, що це може статися в 2024 році, коли дозволять купувати землю юридичним особам.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ