За рік війни в Україні закрили шість банків. За словами експертів, ця тенденція триватиме і надалі, адже в країні ще є фінустанови, які функціонують не зовсім законно. Нацбанк може лишити їх ліцензії вже дуже скоро.
Так, на сьогоднішній день в Україні функціонують 65 банків, а до війни їх було 71. Закрилися банки, які належали росіянам. У черзі на ліквідацію – ще десяток фінустанов. Практично всі вони, крім однієї, представлені невеликими регіональними установами.
Вже найближчим часом Нацбанк отримає розширені права щодо закриття та націоналізації банків. Зокрема, якщо власник банку потрапив під санкції, то такий банк можна буде або закрити, або забрати у власність держави. Першими припинять свою роботу банки, створені "під когось". Наприклад, наразі виявлено, що дев'ять банків, допомагали ухилятися від податків гральному бізнесу. Без офіційної заяви правоохоронців їх назви розголошувати поки не можна. Але якщо їх закриють, то скоро про це стане відомо.
На початку 2023 году НБУ закрив "Айбокс Банк" та "Банк Форвард". Під загрозою націоналізації зараз перебуває "Сенс Банк" (належить російським мільярдерам Петру Авену та Михайлу Фрідману, обидва виїхали з РФ). Закрити цей банк в Україні не можна. По-перше, він нормально працює та виконує всі свої фінансові зобов'язання. А по-друге, він є великим банком, ліквідація якого стане для нинішньої фінансової системи країни великим потрясінням. Тому, найімовірніше, "Сенс Банк" націоналізують. При цьому самі власники банку можуть розраховувати на компенсацію лише з тих грошей, які РФ заплатить як репарації.
Що буде із заощадженнями вкладників
Вкладникам ліквідованих банків повертають усі їх кошти, тому можна не хвилюватися. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб відшкодує усі заощадження, причому навіть із відсотками за депозитами. Така норма діятиме до закінчення воєнного стану та ще кілька місяців після нього. Після закінчення війни вкладникам збанкрутілих банків повертатимуть лише суму до 400 тисяч гривень.
Щодо вкладників "Сенс Банку", то вони ніяк не відчують перехід банку з приватної власності у державну, якщо це відбудеться. Їхнім грошам ніщо не загрожує.
Нагадаємо, Національний банк заблокував в Україні міжнародну платіжну систему LEO.