Установка газових лічильників: хто оплачує послугу і як споживачів покарають за відсутність приладів

Автор: Лобанова Єлизавета

Досі близько 2 млн українських домогосподарств, що використовують у побуті природний газ, не мають лічильників. Вони платять за нормами споживання, а тому часто переплачують. До того ж це йде врозріз із законодавством, за яким споживачів, у яких немає лічильників, після 1 січня 2023 року відключатимуть від газопостачання.

Установка газових лічильників: хто оплачує послугу і як споживачів покарають за відсутність приладів - today.ua

Today.ua розповідає, як бути таким людям, за чий рахунок повинен купуватися лічильник, та що про це говорять народні депутати, представники облгазів, НКРЕКП та Міністерства енергетики.

Чому відсутність лічильника – це погано

За даними народного депутата, члена Комітету з питань енергетики і ЖКГ Олексія Кучеренка, індивідуальних лічильників газу на сьогодні немає у понад 2 млн українських домогосподарств.

При цьому закон каже, що за спожитий газ українці повинні платити лише за показниками лічильників. Таку ж вимогу до України висуває європейське законодавство про облік природного газу. Крайній термін, коли газ можна буде споживати без лічильника – до 1 січня 2023 року.

Популярні зараз

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal

Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу

Українські АЗС збільшили ціни на автогаз

Україна – єдина країна в Європі, яка не має 100% індивідуального обліку природного газу. Це викликає купу незручностей. По-перше, переплачують споживачі. Навіть при мінімальному споживанні 1-2 кубометра на місяць вони змушені платити за більші об’єми.

Інша незручність виникає уже для постачальників газу (і держави в цілому). Якщо точно не відомо, скільки газу споживає населення (може більше, а може і менше норми), то не можна спрогнозувати, які запаси газу потрібно робити (наприклад, перед опалювальним сезоном). Також це відкриває можливості для фінансових маніпуляцій на газовому ринку.

Більш того, коли немає даних про те, скільки в середньому конкретному споживачу потрібно газу на сезон (так званого «профілю споживача»), держава не може правильно розрахувати обсяг можливих пільг. Це заважає надавати ті ж субсидії більш адресно і у потрібних об’ємах.

Як вирішували проблему (і не змогли вирішити)

Встановлювати лічильники передбачалося у кілька етапів:

  • до 1 січня 2012 року – всім, хто використовує газ для опалення;
  • до 1 січня 2016 року – всім, хто використовує газ для приготування їжі та підігріву води;
  • до 1 січня 2021 року – всім, хто використовує газ для приготування їжі.

В підсумку власників газових котлів лічильниками обладнали на 100%, газових колонок – майже на 100%. А от з третьою (найбільшою) категорією споживачів виникли складнощі.

«Спочатку на встановлення лічильників для споживачів, що використовують газ для приготування їжі було відведено 2016, 2017, 2018 роки. Зробити це було дуже складно. Це призвело б до суттєвого зростання тарифу, та й фізично не було лічильників, які могли придбати облгази. Але ця робота велася, кожного року вкладали кошти. Контроль цього встановлення ведеться. Але 2020 рік був достатньо провальним через коронавірус», – пояснила директорка департаменту НКРЕКП з регулювання у нафтогазовій сфері Тетяна Рябуха.

Після того, як стало зрозуміло, що до початку 2021 року завершити процес не встигають, крайній строк відтермінували до 1 січня 2023 року.

Як встановлюватимуть лічильники у 2021 році

У НКРЕКП повідомили, що включили кошти на встановлення лічильників у тарифи на розподіл газу на 2021 рік у 13 операторів ГРМ (облгазів).

"Ми «доклали» до тарифу кошти, завдяки яким забезпечиться 100% встановлення лічильників навіть в цьому році. Таким компаніям, як «Київгаз», у яких найбільша кількість абонентів з газовими плитами, ми заклали половину коштів. Наскільки вони зможуть освоїти цього року, мені сказати складно", – повідомила Тетяна Рябуха.

Наприклад, у «Львівгазі» в тариф заклали кошти на встановлення 9000 лічильників, що закриє потребу абонентів, які взагалі не мають будь-якого лічильника. Однак це лише 14% від потреби, якщо враховувати споживачів, обсяги спожитого газу у яких нараховуються будинковим лічильником.

У «Харківміськгазі», за словами його технічної директорки Яни Шувалової, лічильників потребують 205 тисяч абонентів. При цьому в тарифі на 2021 рік закладено гроші на встановлення 16 тисяч лічильників. Це менше 10% від потреби.

Подібна проблема і у Києві, де десятки тисяч абонентів не мають індивідуального лічильника.

У Міністерстві енергетики наголошують, що не повинно бути жодного абонента без комерційного обліку. За статистикою Міненерго, 2 млн 255 тис 121 абонент на сьогодні без індивідуального обліку, з яких 1 млн 120 тисяч 79 абонентів мають будинкові лічильники. Решта – 1 млн 135 тисяч 42 абонента за 1,5 роки повинні отримати свій індивідуальний лічильник (як бачимо, цифри відрізняються від тих, що наводить НКРЕКП).

«Нам треба за ці 1,5 роки забезпечити комерційний облік. Я припускаю, що для тих, у кого є будинковий облік, можливо, доведеться ще певни час взяти», – сказав Немчінов.

Як покарають, якщо не дозволити встановити лічильник?

Також є інша проблема – далеко не всі споживачі хочуть мати газовий лічильник. Це характерно, зокрема, для мешканців багатоповерхівок, які вважають, що для них «і без лічильника нормально».

Працівники облгазів вважають, це через норми споживання, які, на їхню думку, занижені в декілька разів. Так, за словами Яни Шувалової, норма для газової плити (3,28 м3/міс/ людина), що вигідно деяким споживачам, які споживають газу більше. Більше того – деяких споживачів не лякають навіть граничні норми, а тому вони не пускають газовиків, щоб встановити собі лічильник.

Однак це є порушенням (споживач газу повинен забезпечити вільний доступ до газових мереж працівникам газорозподільних компаній), покаранням за яке (після складання відповідних актів) буде переведення споживача з норм споживання на «дорогі» граничні об’єми споживання газу.

«Кодекс ГРМ визначає: у разі відмови від встановлення приладу обліку, фахівці газорозподільної компанії зобов'язані скласти Акт про порушення та Акт про відмову від встановлення лічильника. На підставі цих документів розрахунки за спожитий газ проводяться за граничними нормами споживання, які у 3 рази більше діючих норм, встановлених Кабміном. За наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання, гранична норма газоспоживання на одну людину на місяць становить 9,8 м3 (діюча норма – 3,28 м3), за відсутності гарячого водопостачання – 18,3 м3 (діюча норма – 5,39 м3)», – пояснили у Регіональній газовій компанії.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Тобто, сума в платіжці за газ при вартості газу 9 грн/м3 виросте з 30 грн до 88 грн (якщо є централізована подача гарячої води), та з 49 грн до 165 грн (якщо гарячого водопостачання немає). Такою буде плата за небажання ставити у себе лічильник газу.

Раніше повідомлялося, як можна знизити платіжки за газ з місячними і сезонними тарифами.

Головне