Today.ua

Українцям розповіли, як вплине підвищення тарифів на електроенергію на статки незаможних сімей

Українцям, на жаль, не уникнути підвищення тарифів на електроенергію. Причому це має статися вже найближчим часом. Проте сім'ї із низьким достатком практично не відчують зростання вартості світла.

У цьому переконаний голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус.

За словами Геруса, підвищувати тарифи доведеться, адже десь потрібно брати гроші на відновлення енергетики, яка зазнала великих збитків через ракетні удари з російської сторони. І хоча наразі начебто все працює, і дефіциту світла населення вже не відчуває, насправді запасу міцності у наспіх відновленої енергосистеми зовсім немає.

Отже, щоб його відновити, доведеться вкласти чималі гроші. Причому, подекуди доведеться відновлювати те, що було, а подекуди й замінити морально застаріле обладнання на нове, аби мати вже не просто відновлену, а нову енергосистему.

"Головне завдання — не просто максимально зібрати з людей гроші, впровадивши непомірний “податок” на енергоспоживання й піднявши тариф вище за ринковий рівень, а проінвестувати енергосистему, відновити її, можливо, навіть десь перебудувати, щоб сформувати запас міцності до наступної зими", – каже Герус.

Влада ще остаточно не визначилась, якими будуть нові тарифи на електроенергію. Але вже зараз можна сказати однозначно: їх не підвищуватимуть у кілька разів. Підвищення буде доволі щадним. Один із варіантів передбачає підвищення теперішніх тарифів 1,44 та 1,68 грн/кВт-год відповідно до 2,4 та 2,8 грн/кВт-год.  За іншим варіантом пропонують ці самі тарифи підвищити до 2 та 2,4.

У будь-якому випадку це не повинно завдати великого фінансового удару українським сім'ям. А родини, які відносяться до категорії фінансово незахищених, взагалі підвищення тарифів не відчують. Їм усе компенсують за рахунок субсидій, переконаний нардеп.

"Якщо зміна тарифів буде, то, переконаний, люди з низькими доходами її практично не відчують. У тому числі, й за рахунок субсидій, і завдяки заходам з енергоефективності (останнє — спосіб зекономити і для забезпечених громадян)", – заявив Герус.

Водночас, систему призначення і нарахування субсидій треба зробити максимально простою, зрозумілою і доступною для незахищених громадян, переконаний Андрій Герус. Таким чином державі вдасться захистити незаможні сім'ї від надмірного тарифного тягаря.

Втім, нардеп або не знає, або свідомо оминає нагадування про ті сім'ї, які не мають ані грошей, ані субсидії. Нині в Україні таких чимало. Адже наявність у домогосподарстві хоча б одного дорослого безробітного унеможливлює надання державної допомоги. А таких табу на тернистому шляху субсидії є чимало. Отже, із кожним витком подорожчання комуналки ці сім'ї опускатимуться під риску бідності дедалі нижче.

Нагадаємо, українців просять скоротити споживання електроенергії у вечірні години. Це пов'язано з тим, що зараз масово виводять у ремонт енергоблоки електростанції, і обсяг генерації буде падати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ