В Україні на сьогоднішній день у більш ніж 2 млн українських домогосподарств не встановлені індивідуальні лічильники газу. Громадянам дали час до 1 січня 2023 року аби в обов'язковому порядку встановити прилади обліку, адже відповідно до закону, за спожитий газ українці повинні платити тільки за показниками лічильників. Поки що в багатьох будинках і раніше користуються будинковими лічильниками, до яких виникає багато питань.
Чи законні будинкові лічильники газу в 2021 році?
Окремо стоїть проблема з будинковими лічильниками газу, які в 2015-2016 роках заради економії коштів облгази вирішили встановлювати за формулою "один загальний на весь багатоквартирний будинок" (замість індивідуального у кожного квартиру). При цьому загальний обсяг спожитого газу ділився на кількість зареєстрованих людей в квартирах.
Багатьох це обурювало: наприклад, хтось міг бути цілий день на роботі, поки його сусід весь день використовував газ для консервування - але рахунок за газ їм приде однаковий. Найбільше проти цього були жителі Сумської, Запорізької та Дніпропетровської областей. Хоча були і області, в яких на загальнобудинкові лічильники не скаржилися.
У 2017 році будинкові лічильники заборонили встановлювати без згоди співвласників багатоквартирних будинків. Після цього їх більше не ставили.
«На сьогоднішній день проблема з такими лічильниками дійсно є. Уточню цифри. Цифра 2 млн господарств без лічильників включаючи тих, у яких немає ніяких лічильників, і тих, хто користується будинковим лічильником. Якщо говорити про людей, у яких немає ні будинкового, ні індивідуального лічильника, то на сьогодні це близько 900 тисяч абонентів », - уточнила Тетяна Рябуха.
На питання, чи вважаються сьогодні законними де-юре будинкові лічильники газу, вона відповіла: «Лічильники, які встановлювалися до введення норми, коли стало вимагатися згода всіх співвласників будинку, вважаються законними».
А ось в Міненерго кажуть - домовик облік не відповідає суті комерційного обліку.
«Я повністю згоден з жителями таких будинків, які задаються питанням: а скільки я спожив газу. Я не виключаю, що домовик облік може бути, але кожен споживач, у якого є ЕІС-код як споживача, повинен мати лічильник. Він повинен споживати по цьому лічильнику і розраховуватися по ньому », - сказав заступник міністра енергетики Максим Немчінов.
За чий рахунок встановлюються лічильники
Закон говорить, що лічильники можуть встановлюватися за рахунок трьох джерел.
Перше - кошти операторів ГРС (облгазів). По суті, це гроші, які ми з вами платимо за розподіл газу.
Друге - кошти державного бюджету (в законі окремо прописано, що не з місцевих бюджетів). Зараз цей пункт не виконується через відсутність коштів.
Третє - «інші джерела, не заборонені законодавством». Сюди ж входить придбання лічильників за гроші споживачів (ці кошти потім повинні компенсувати облгази).
Відзначимо, що придбати лічильник можна де завгодно (не обов'язково в облгазі). Якщо купувати лічильник не в облгазі, то прилад потрібно надати в облгаз на перевірку. Встановлювати лічильник може будь-яка організація, у якої є дозвіл на виконання газонебезпечних робіт. Після установки слід звернутися до облгазу, щоб його представник пустив газ до приладів, прийнявши лічильник в експлуатацію і опломбував його.
Для установки лічильника слід заздалегідь демонтувати меблі, зняти навісні полки - прибрати все, що може перешкоджати проведенню монтажних робіт.
Раніше повідомлялося, як споживачів покарають за відсутність індивідуальних газових лічильників.