Українська городина невпинно дорожчає. Ціни на овочі ростуть швидше, ніж самі овочі. Причому йдеться не про якусь заморську городину, а про звичайнісінькі вітчизняні овочі, що входять до так званого борщового набору: моркву, буряк, цибулю, картоплю і капусту. За рік (із серпня 2020 по серпень 2021) вони зросли в ціні на третину і вище.
Такі дані повідомила прес-служба Держстату України.
Найменше виросла в ціні капуста. За рік вона подорожчала лише на третину. А от буряки і морква додали в ціні аж по 70 відсотків. Та рекордсменкою виявилась цибуля, яка за рік подорожчала більше, ніж удвічі – на 108%.
При цьому лише картопля поки не цінує себе так, як її "сусіди" по каструлі с борщем. Вона порівняно з торішньою ціною, навпаки, здешевшала на 15%. Втім, експерти аграрного ринку кажуть, що то ненадовго. Сезон копання бульби завершено, і вже незабаром картопля почне дорожчати. А її нижча цьогорічна ціна ситуативно утворилася через те, що цьогоріч сезон дозрівання і збирання фруктів та овочів забарився порівняно з попередніми роками. Тому виходить зсув не лише за збиранням, але й за цінами.
Чому так ростуть ціни на овочі?
Ростуть ціни не лише на овочі, а й на усі продукти загалом. За рік вартість продуктового кошика на світовому ринку зросла на третину. Зокрема, дуже відчутно виросли ціни на олію, цукор та пшеницю.
Втім і після річного зростання ціни на продовольство продовжують рости. Дешевим воно вже не буде, а дорожчим – неодмінно, кажуть експерти. Власне, тенденції на світовому ринку лише підкреслюють це припущення. Так, лише за місяць серпнева ціна на цукор перевищила липневу на 9,6%.
Драйвером прискорення стали тривожні сигнали, що надходять із Бразилії. Там цьогоріч загинуло дуже багато врожаю цукрової тростини, отже випуск цукру буде набагато нижчим. А саме ця країна є основним світовим експортером цього продукту.
Нагадаємо, ціни на овочі борщового набору стрімко зросли в другій половині серпня. Експерти кажуть, що саме тепер для такого зростання цін немає підстав.