В Україну вже почали завозити новий врожай цибулі 2023 року. Та попри це, ціни на цибулю продовжують зростати. Експерти ринку кажуть, що українцям доведеться платити за цей овоч дедалі вищу ціну. Так триватиме ще, принаймні, три тижні.
Про те, чому цьогоріч ціни на цибулю в Україні зірвалися з прив'язі, і коли вони підуть на спад, розповіли аналітики аграрного ринку.
Так, наразі оптові ціни на цибулю в Україні досягли абсолютного рекорду: 48 грн або $1,31. Такої вартості цей овоч ще не мав за всю історію української незалежності. Водночас, у багатьох країнах цибуля вже дешевша. Але в нас ціна на неї продовжує зростати.
Торік в Україні було зібрано менше цибулі, ніж у попередньому році. До того ж, якість зібраного овочу була здебільшого невисокою. Отже, на весну запасів власної цибулі в нашій країні практично не залишилось. Тому все, що зараз в Україні продається – це імпортована цибуля.
Популярні зараз
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Частково її везуть з Європи. Але там вона також навесні зросла в ціні. Звісно, не так , як у нас, та все ж вартість її доволі висока.
"У самому ЄС ціни на торішню цибулю ріпчасту теж зростають. Приміром, цього тижня ціни в Польщі досягли $0,85-1,04/кг", - каже експерт незалежної аналітичної компанії АПК-Інформ: овочі та фрукти Євген Кузін.
Можна було б вирішити проблему за рахунок імпорту з країн Середньої Азії, в яких вже повним ходом іде збирання ранньої цибулі цьогорічного врожаю. Там вона вже набагато дешевша, ніж у нас. Наприклад, у Таджикистані цибуля нового врожаю зараз коштує всемеро дешевше, ніж в Україні. Значно нижчі ціни на цибулю і в інших країнах цього регіону.
“В Україну в травні вже надійшли партії цибулі з країн Центральної Азії, а саме з Киргизстану, Казахстану та Узбекистану. З Таджикистану поки що поставок не було. Також трейдери активно імпортували цибулю з Азербайджану. Можливо, найближчим часом надійдуть перші партії ранньої цибулі з Туреччини, звідки логістика набагато менш витратна", - розповів міжнародний консультант ФАО Федір Рибалко.
Однак у Туреччині збір ранньої цибулі лише починають. І ціни на цей овоч там істотно вищі, ніж у країнах Середньої Азії, де збирання врожаю цибулі вже йде повний ходом, а ціни падають ледь не щодня. Але з імпортом, який іде звідти суходолом, є інша проблема – надто дорога логістика.
Раніше тамтешні овочі і фрукти можна було везти в Україну транзитом через Казахстан і Росію. Тепер через РФ, звісно, нічого в Україну не везуть. Тому з усіма транзитними накрутками дешева середньоазійська цибуля вийде чи не дорожчою за європейську.
Щоправда, вже зараз в Україні є у продажу дешевша рання цибуля з Єгипту. Її оптова вартість становить $0,90 кілограм. Але українці беруть її неохоче, бо на ній майже немає лушпиння.
"Ця цибуля швидше псується, тому трейдери вважають за краще працювати з дорожчою цибулею врожаю 2022 року, де ризики втрат нижчі", - зауважив Євген Кузін.
Отже, за висновками обох експертів, ціни на цибулю в Україні йтимуть угору ще, принаймні, зо два тижні. Лише тоді, коли в Україну масово піде цибуля з Туреччини, а згодом на ринок почне надходити і вітчизняний овоч із південних областей, ціни підуть на спад. Таким чином, ще до середини червня українцям доведеться добряче вивернути кишені, щоби придбати кіло цибулі.
Нагадаємо, українців шокували ціни на малину. Її вартість зараз сягає 2000 гривень за кілограм.