В Україні через війну зросли ціни на продовольство. На жаль, це – не останнє підвищення вартості продуктів. Наразі неможливо спрогнозувати, на скільки ще зросте їхня вартість, та в яких регіонах їжа коштуватиме найдорожче. Але вже зараз можна сказати, які види продовольства подорожчають відчутніше за решту.
Своїми міркування поділився у ЗМІ економічний експерт Андрій Блінов.
Експерт пояснив принцип ціноутворення на прикладі двох популярних солодких напоїв - Pepsi та Coca-Cola.
"Є два виробники: один розташований у Миколаївській області, який розливає Pepsi, й, відповідно, Coca-Cola у Київській області Броварського району. У випадку Coca-Cola ми розуміємо, що там є дуже серйозні пошкодження виробничих потужностей і, скоріш за все, цей товар, якщо й буде з’являтися в Україні, то він буде імпортований та матиме досить складну логістичну функцію й буде значно дорожчати. Це як приклад", – пояснив Блінов.
Звісно, здорожчають усі продукти, каже експерт. НБУ дає прогнозовані цифри інфляції на поточний рік: 15-20%. Але насправді сьогодні ніхто не може достеменно знати, на скільки ще зростуть ціни на основні види товарів, і скільки коштуватиме продовольство. Адже економічна активність у країні, а відтак і ціни – це все похідна від війни. Чим довше триватиме війна, тим більш розпачливою буде ситуація з економікою, і тим вищі ціни.
Є товари, які, поза сумнівом, зростуть у ціні більше за інші
Зокрема, це стосується сезонних ягід і фруктів. Наприклад, цьогоріч в Україні ціни на черешню можуть бути такими, яких ще не було. Адже епіцентр її вирощування – Запорізька область, Мелітополь. А він зараз під окупантами.
"Ягоди та фрукти, які не притаманні нашому регіону, будуть дорожчати”, – прогнозує Блінов.
Ще один приклад – банани. До війни ціни на них були майже як на наші вітчизняні яблука. До нас вони надходили морем велетенськими партіями. Але тепер, коли порти заблоковані, цей заморський фрукт доставляють нам з Європи наземним транспортом. Це, звісно ж, дуже збільшило вартість його доставки. А відтак банани зросли в ціні майже вдвічі.
Водночас, незважаючи на війну, в Україні останнім часом сильно здешевшали яйця. На це також є цілком зрозуміла причина.
"Що відбувається зараз з яйцями напередодні Великодня. Вони досить дешеві й це пов’язано з тим, що на сьогодні неможливий фактично експорт цього продукту, а Україна експортує значну частину виробів на основі яєць, особливо в країни Перської затоки, азійські країни. Відповідно – це, знову таки, проблема портів передусім й фактично ми маємо певне локальне перевиробництво цього товару на внутрішньому ринку”, – розповів Андрій Блінов.
Нагадаємо, в Україні вже почався продаж тепличної суниці. Ціни на першу ягоду дуже здивували.