Today.ua

Ціна на цукор нового врожаю низькою не буде: третина заводів в Україні припинять працювати

В Україні цьогоріч та наступного року годі чекати здешевлення цукру. Ціна на цукор у новому переробному сезоні буде високою. Вже 10 цукрозаводів заявили, що навіть не розпочинатимуть нового сезону. Таким чином, майже третина підприємств галузі одночасно вибула з виробничого процесу.

Та й решта 22 заводи, які розпочнуть сезон, працюватимуть в екстремальних умовах. Причин для такого екстриму є дві: війна та вартість енергоносіїв. Про те, що ставить українську цукрову галузь на грань виживання, розповів заступник директора Гнідавського цукрового заводу Олександр Нікішин.

Війна зруйнувала відлагоджену логістику та щодня наражає на ризики усіх, хто працює в Україні. Навіть у глибокому тилу немає жодного підприємства, яке сьогодні почувалось би у цілковитій безпеці. Ще однією проблемою, не меншою, ніж війна, стали для цукрової галузі ціни на енергоносії, і зокрема, на газ. Адже в Україні немало заводів працюють саме на газі.

"В Європі газ коштує вже більше 2 тис. доларів. Якби Гнідавський цукровий завод працював тільки на газу, то щодоби ми повинні віддати мінімум 400 т цукру тільки на газ, при тому, що завод буде виробляти 600-700 т за добу, а ще потрібно розрахуватись з господарствами-бурякоздавачами, платити заробітну плату людям, обслуговувати підприємство", - навів розрахунки Нікішин.

Цьогоріч запасів газу може не вистачити навіть на проходження опалювального сезону і для потреб побутових користувачів. Водночас, підприємствам пропонують газ за комерційними цінами, яких більшість просто не здужає. Через це цукрові заводи, що працюють на газі, цьогоріч відразу зійшли з дистанції, навіть її не розпочинаючи.

"Ціна на комерційний газ, який пропонують підприємствам, є такою, що можна відразу не запускати завод, адже кожен кілограм виробленого на цьому газі цукру приносить лише збитки. Це і стало причиною того, що цьогоріч ще 10 заводів працювати не будуть, тобто запуститься лише 22 цукрові заводи по всій Україні", - каже топ-менеджер підприємства.

Але, незважаючи на такі скрутні обставини їхній Гнідавський завод готується до початку. Адже навіть один рік простою означатиме втрату більшої частини колективу – кваліфікованих цукроварів, яких замінити немає ким. Адже дехто з них займається цукроварінням ще з діда-прадіда, і таким людям просто немає заміни.

Нагадаємо, у серпні цукор подорожчав в українських супермаркетах приблизно на гривню.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ