Тарифи на газ: чому влітку ростуть ціни та чого чекати восени

Автор: Евгений Шведов

В кінці червня на українському ринку природного газу сталися дві знакові події. Перша –  одразу у декількох постачальників його вартість у місячних тарифах на липень перетнула психологічну позначку в 13 грн/м3. Друга – компанія «Твій газзбут», під брендом якої в регіонах працюють 20 постачальників, скасувала тарифний план «Твій газ на зиму», яким збиралась пом’якшувати для клієнтів коливання цін взимку.

Тарифи на газ: чому влітку ростуть ціни та чого чекати восени - today.ua

І хоча більшість споживачів купують газ за нижчими річними тарифами, а переходити на явно невигідні місячні тарифи їх ніхто не змушує, аномальний літній стрибок цін навряд чи мине безслідно. Today.ua розповідає, що відбувається з цінами на газ в Україні та світі, та до яких наслідків це може призвести вже найближчої зими.

Чому влітку почали рости ціни на газ

Попри очікування, що влітку газ повинен дешевшати, він дорожчає. Причина – у зростанні цін на європейських газових хабах, звідки Україна імпортує 30% обсягу газу, який споживає.

Якщо до початку червня ціни на газ там складали 25,9 євро/МВт-год (275 євро/тис. м3), що було одним з найвищих показників за останні 4-5 років, то вже наприкінці місяця вони зросли до 32 євро/МВт-год (340 євро/тис. м3). На кордоні з Україною приведена вартість блакитного палива станом на 29 червня складала 14844-14919 грн/тис. м3.

Популярні зараз

В Україні очікується масштабне підвищення заробітних плат

У Мінекономіки спрогнозували зростання курсу долара до 50 гривень

Верховна Рада знайшла додаткові підстави для припинення виплати пенсій

Греція остаточно відмовила у передачі систем Patriot Україні: названо причину

Тарифи на газ: чому влітку ростуть ціни та чого чекати восени

Як змінювалась ціна на газ в червні в Європі. Фото: ueex.com.ua

Тарифи на газ: чому влітку ростуть ціни та чого чекати восени

Скільки коштує європейський газ з доставкою до кордону України. Фото: ueex.com.ua

У свою чергу Європі самій не вистачає газу. Запаси блакитного палива у її підземних сховищах (ПСГ) після затяжної та холодної зими знаходяться на рекордно низькому рівні (станом на 26 червня ПСГ заповнені на 46%, тоді як у 2020 році цей показник складав 79,3%). Свіжі ж поставки газу йдуть на виробництво електроенергії, потреба у якій влітку зросла через спеку (для кондиціонування) та для того, що балансувати добові піки «зеленої генерації» (влітку енергії від сонця виробляється багато, але впродовж доби нерівномірно, тому це виробництво потрібно балансувати). Раніше для цього спалювали вугілля, але зараз більшість країн ЄС відмовляються від нього як не екологічного палива.

«Зростання ціни зумовлено коливаннями цін на енергоринках через те, що РФ штучно обмежує поставки газу з метою створення тиску для завершення будівництва газогону «Північний потік-2». Також на зростання цін впливає кон’юнктура глобальних ринків, зокрема, високі ціни на скраплений природний газ в азіатському регіоні», – пояснили у «Нафтогазі».

Згаданий «Нафтогазом» попит в азіатському регіоні на скраплений природний газ справді впливає на ціни в Європі. Якщо раніше виробники газу продавали свій товар у певний географічний регіон, то нарощування торгівлі СПГ (постачається морськими шляхами) перетворили його на глобальний ринок. Тож тепер Європа конкурує з Азією за можливість купити ресурс, а отже ціни на СПГ ростуть.

Більш того – експерти агентства Bloomberg вважають, що у світі вже не вистачає природного газу, щоб задовольнити попит. Вони очікують на зростання цін на нідерландському хабі TTF до кінця 2021 року (знову-таки – через високий попит на СПГ в Азії). А от каталізатора, який би у короткостроковій перспективі знизив ціни, вони не бачать.

«Якщо дефіцит газу дійсно виникне в зимові місяці, це може спонукати європейські енергокомпанії спалювати більше вугілля, що вже почало відбуватися, і змусить китайських виробників електроенергії скоротити поставки в промисловість і викликати відключення електроенергії, як це було минулої зими. Домогосподарства будуть оплачувати захмарні рахунки за комунальні послуги, і в гіршому випадку, хоча і малоймовірному, у них не буде опалення або електрики в морози», – прогнозує Bloomberg.

Як подорожчання газу вплине на українців

Загалом ситуація з тарифами не повинна прямо вплинути на побутових споживачів. Абсолютну більшість з них ще в травні перевели на річні тарифні плани, ціни на за якими суттєво нижчі ніж поточні ринкові (у тому ж «Нафтогазі» говорять про «нуль клієнтів», які зараз користуються місячним тарифом).

Якщо згодом ціни на газ підуть вниз настільки, щоб місячні тарифи конкурували з річними, то споживачі можуть перейти на місячні як на більш вигідні. А у випадку повторного подорожчання – повернутися на річні (зауважимо, що умови переходу можуть відрізнятися залежно від постачальника).

Також подорожчання газу в Україні та Європі не повинно вплинути на виробництво тепла для обігріву будинків: теплокомуненерго та ОСББ з власними котельнями «Нафтогаз» продаватиме ресурс по 7,42 грн за м3. По суті це є субсидуванням з боку держави.

«Зараз спотова ціна газу на ринках – десь 13 грн. Ми запропонували всім підприємствам ТКЕ по всій країні газ по 7,42 грн (майже на 50% нижче). Цю ціну зафіксували на весь рік. Ціна для ТКЕ трохи нижча, ніж ціна для населення. Різниця у тому, що це оптові споживачі, які купують великі обсяги, і нормально, коли великі покупці на ринку отримують товар трохи дешевше, ніж у роздріб», – сказав голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко в ефірі «Україна 24».

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

А от у кого справді є всі шанси відчути на собі світове зростання цін на газ, так це у бізнесу. Наслідком цього стане зростання цін на товари та послуги, що так чи інакше відчують всі українці.

Також можна припускати, що якщо ціни на газ і наступного року залишаться на достатньо високому рівні, з українського ринку газу можуть зникнути не просто окремі «екзотичні» сезонні тарифи, але й невеликі постачальники газу, які не мають газу власного видобутку та не мають можливості купити газ українського видобутку у компанії «Укргазвидобування» («дочка» «Нафтогазу»). Більш дешевий вітчизняний газ створює компаніям, що мають до нього доступ, певну «подушку». Тоді як бізнес, що купує газ лише на європейських біржах, за умов високих цін може не витримати конкуренції. Як наслідок – у населення стане менше вибору, у кого з постачальників та за якими цінами купувати газ.