Відповідно до закону, кожен повнолітній громадянин України має право безоплатно одержати у власність 2 гектари землі для ведення особистого селянського господарства. Немало українців у попередні роки скористались цим правом. Однак нині реалізувати це право стає дедалі важче.
Директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) Роман Сластьон пояснив, що стоїть на заваді отриманню земельних наділів, і як на це вплинув ринок землі, який почав функціонувати в середині минулого року.
Право на безоплатне отримання 2 гектарів землі, закріплене Земельним кодексом України, у попередні роки зуміло реалізувати немало громадян. Хтось насправді брав землю для ведення особистого господарства, хтось – для того, щоби приватизувати і згодом продати, а хтось і просто брав її не для власного використання.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Так, історія зафіксувала немало випадків, коли земельні наділи, розташовані поруч один одного, виділяли декільком громадянам. А ті, отримавши землю у власність, на диво одностайно дарували її якому-небудь місцевому чиновничку. Причому всі в один голос стверджували, що піддались душевному пориву. Справді, чому б не зробити добрій людині щедрий дарунок?
Втім, було й немало громадян, які насправді взяли ту землю, щоб обживати її і ростити на ній своїх нащадків.
"Протягом останніх п’яти років значна кількість громадян України, переважна більшість з яких була учасниками бойових дій, отримали таким чином земельні ділянки", - розповідає директор УКАБ.
Однак ті часи вже в минулому. Тепер випросити у влади заповітні 2 гектари практично нереально, розповідає Роман Сластьон. Адже торік більшість державних земель була передана у комунальну власність, і тепер нею розпоряджаються територіальні громади. А вони, звісно, віддали цю землю в оренду, аби громада мала з неї зиск. Вільної землі, що не використовується, практично не залишилось. Тому місцева влада відмовляє прохачам, які лише тепер надумали обзавестись земельними наділами.
Що ж стосується ринку землі, який почав діяти у минулому році, то він практично ніякого впливу на процеси виділення безоплатної землі не має. Адже та земля, яка зараз пішла на продаж, і та, яку безоплатно давали людям, належать до різної юрисдикції. Землю, що надавалась безоплатно, можна було продавати і купувати й раніше, не неї мораторій не поширювався. А землю, що була розпайована, дозволили продавати лише в минулому році.
"Тому ринок сільгоспземлі саме для ведення особистого селянського господарства був і раніше. Наразі він просто інтегрувався в загальний ринок сільгоспземель", - підсумував експерт.
Нагадаємо, українці почали активно спродувати свої городи, побоюючись податку на землю.