Українці почали активно продавати свої городи, побоюючись податку на землю

Наприкінці 2021 року в Україні помітно активізувався ринок землі. Водночас зросла і ціна на землю. Причому більшість угод на ринку пов'язані з продажем ділянок під особисте селянське господарство. Власники невеликих земельних ділянок побоюються, що їм буде накладно платити податок на землю і тому стали активніше збувати свої городи.

Українці почали активно продавати свої городи, побоюючись податку на землю - today.ua

Податок на землю, прозваний ще податком на город, який запроваджено з 2022 року, передбачає щорічну сплату мінімального податкового зобов'язання із земельних ділянок, розташованих поза межами населених пунктів. Йдеться не лише про паї, основна частина яких перебуває в оренді, та за які орендарі сплачують податки.

Проте, окрім легального ринку оренди землі, в Україні існує ще й величезний пласт нелегальної оренди. З такої землі держава не отримує жодних податків. Нерідко такі земельні ділянки розміром від 0,5 до 1 га використовуються селянами під вирощування продукції для особистого користування або здаються у нелегальну оренду. Проте з 2022 року власники будуть змушені платити з цієї землі мінімальне податкове зобов'язання, яке в середньому по Україні становитиме близько 1,4 тисяч гривень з гектара. Українці почали активно продавати свої городи, побоюючись податку на землю Тому багато власників таких городів воліють їх позбутися, аби не платити податок. Тим більше, якщо йдеться про пенсіонерів із мінімальною пенсією, то їм і немає звідки платити такі податки.

Таким чином, наприкінці минулого року більшість транзакцій на ринку землі складали саме угоди з ділянками під ведення особистого селянського господарства. Водночас, якщо виходити з площі проданої землі, то дві третини цієї площі становить товарна сільськогосподарська земля. Іншими словами – земельні паї.

При цьому у грудні, порівняно з листопадом, суттєво зросла ціна на землю. Так, у жовтні-листопаді середня вартість гектара становила 33 тисячі гривень. А за грудень вона зросла до 40 тисяч.

У грудні також помітно зріс обсяг угод купівлі-продажу: як за кількістю угод, і за площею проданої землі.

Загалом, можна припустити, що землевласників спонукав до продажу саме ресурсний закон, який передбачає посилення обліку та оподаткування всієї сільськогосподарської землі в Україні. Нагадаємо, експерти вважають, що податок на землю змусить українців продати свої ділянки за безцінь.

ДЖЕРЕЛОglavcom