Україна обмежила експорт соняшникової олії та насіння. Так як на складах залишиться лежати велика кількість готової продукції, а реалізувати її буде нікому, є надія, що вартість соняшникової олії на українських прилавках впаде.
За рік українці споживають 400-500 тисяч тонн масла, а запаси насіння на складах дозволяють вичавити 1,5 млн тонн олії. Влада розраховує на те, що виробники почнуть знижувати цінники, однак, самі виробники олії поки не говорять, наскільки саме можуть впасти ціни в роздрібі. Очікується, що ціни на соняшникову олію у вітчизняних магазинах можуть впасти на 10-15%, тобто, на 6-9 гривень.
За темпами подорожчання соняшникова олія увійшла в лідери серед продуктів харчування після яєць і цукру. Тільки за березень 2021 року соняшникова олія додала в ціні майже 10%. І зараз олія в Україні, яке експортувалася в Європу, коштує у нас дорожче, ніж в країнах, які її закуповували.
Справа в тому, що ПДВ на продукти харчування в Європі нижче, ніж у нас. Українські експортери соняшникової олії можуть продавати в ту ж Європу продукцію на 20% дешевше, ніж на внутрішній ринок, а в європейському роздрібі товар дорожчає для споживача всього на 5-7%. Крім того, рітейлери також хочуть заробити на продажу продукції, тому ставлять немаленьку націнку. Так і виходить, що пляшка вітчизняного соняшникової олії в українських супермаркетах коштує 60 грн, а в Чехії або Польщі - 39 грн.
Президент Української зернової асоціації Микола Горбачов вважає, що обмеження експорту соняшникової олії, яке триватиме до 1 вересня 2021 року, може в короткостроковому періоді знизити ціни на соняшникову олію, але зруйнує ринок і ланцюги поставок. За словами експерта, у вересні 2021 року можна буде спостерігати дефіцит соняшнику, незавантаженість олійних заводів і ще більш високу ціну на масло.
"Обмеження експорту створить зайві запаси соняшникової олії в Україні, зупиниться виробництво олії, перестануть купувати соняшник у аграріїв, ціни на нього впадуть, а аграрії відмовляться від його вирощування, нагадаю, що саме зараз почалася посівна кампанія, і такого роду сигнал може необоротно зменшити посівні площі під соняшник ", - зазначив Горбачов.
Раніше повідомлялося, що молода картопля, вирощена в Україні, на 20 гривень дорожче ізраїльської.