Молода картопля, вирощена в Україні, на 20 гривень дорожча за ізраїльську: ціни опускатися не будуть

В супермаркетах і на ринках з'явилась у продажу молода картопля, вирощена вже цьогоріч в Україні. Кіло такої картоплі на 20 гривень дорожче, ніж кілограм ізраїльської картоплі. Це робить українську молоду бульбу справжнім делікатесом, але фермери кажуть, що на меншу ціну годі сподіватися.

Молода картопля, вирощена в Україні, на 20 гривень дорожча за ізраїльську: ціни опускатися не будуть - today.ua

За кілограм української молодої картоплі в торговій мережі правлять від 70 до 120 гривень. Зокрема, такі ціни панують на ринку "Неждана", розташованому на Херсонщині у селі Великі Копані. Причому це гуртовий ринок, а отже, ціни на ньому нижчі, ніж у роздрібній торгівлі.

Добряче "кусаються"оптові ціни й на іншу ранню городину. Огірки відпускають по 40 гривень за кіло, білокачанну капусту можна купити лише за 25-35 гривень, а вартість редиски не опускається нижче 45 гривень.

Фермери "цінопаду" на молоду картоплю та іншу городину не обіцяють. Кажуть, приблизно такі ціни, або хіба що трохи нижчі, триматимуться аж до початку літа. Виробники ранньої городини пояснюють це надзвичайно холодною цьогорічною весною, що панує у південних регіонах України.

Молода картопля, вирощена в Україні, на 20 гривень дорожча за ізраїльську: ціни опускатися не будуть

Кажуть, від початку березня температура на грунті кілька разів опускалась до -3...-4 градусів. А одного разу навіть була впала до -12. Частина раннього врожаю було втрачено. Тому нічого дивного, що ціни на молоду картоплю та іншу ранню городину такі високі.

"Торік у цей час оптова ціна редису становила 2 гривні, і виробники масово викидали овочі у посадки біля ринку у Великих Копанях, а сьогодні редис оптом коштує 35-38 грн", - каже фахівець з розвитку плодоовочевого ринку Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP) в Херсонській області та ГО "Земля Таврії " Едуард Дембінов.

Через низькі минулорічні ціни багато фермерів цьогоріч скоротили площі під молоду городину, а подекуди й зовсім відмовились від її вирощування, що також зменшило валовий збір овочів.

Крім того, цьогоріч виросли тарифи на електроенергію,  і це збільшило вартість фермерського продукту. Зросли також ціни на агроволокно, плівку для теплиць, добрива, насіння.

Виросла й зарплата сезонних робітників. Зараз година їхньої праці вартує 45-50 гривень, що на 10-15 гривень вище, ніж торік.

Тому розраховувати на дешеву молоду картоплю та інші овочі не доводиться. Вони будуть дорожчими за минулорічні, щонайменше, на 20%.

"Заморозки, сніг, дощі призводять до того, що ранні овочі вимагають більше енергетичних витрат, їх складніше вирощувати", - каже голова Союзу українського селянства Іван Томич.

До речі, ізраїльська молода картопля в наших супермаркетах коштує 52,50 гривні. Тоді як за найдешевшу українську правлять 72,80. З цього приводу висловив своє обурення вже не один вітчизняний політик.

"Ізраїльську треба ще привезти й розмитнити. І водночас наша все одно дорожча. Якось це не стикується в моїй голові", — зокрема, написав у своєму  Facebook політик Борислав Береза.

Втім, нічого дивного у цьому немає. Адже в Ізраїлі вистачає сонця, аби вирощувати картоплю цілий рік, а в нас його і так взимку катма, а тут ще й навесні ніяк не випогодиться.

Нагадаємо, синоптики попередили українців, що на поточному тижні можуть повернутися заморозки. А тим часом, вже дехто встиг висадити ранню картоплю у відкритий ґрунт. Хоча знавці процесу радять це робити, коли ґрунт добре прогріється, а на березі (не на Бориславі, звісно, - авт.) проклюнеться листя.

ДЖЕРЕЛОexpres.online