"Зелена" енергетика може стати причиною багатомільйонних збитків для України. Спричинити збитки може зміна умов українського енергоринку, зокрема, того, що стосується саме поновлюваних джерел енергії. Нові умови зменшать прибутковість "зеленої" енергетики, що може призвести до масових судових позовів.
Власне, вже призвело. Так, литовська енергетична компанія Modus Energy заявила позов українській владі через можливі втрати на ринку "зеленої" електроенергії.
Як з'ясувалося, дочірні компанії Modus Energy були змушені підписати додаткову угоду, за умовами якої будуть скорочені доходи цих компаній. Доходи скоротяться через введення акцизного податку на продаж "зеленої" електроенергії.
Україна планує ввести такий податок. Ставка цього податку поки не визначена, проте кажуть, що йдеться про широкий діапазон: від 3,2 до 40%. Природно, через сплату податку доходи підприємств "зеленої" енергетики скоротяться. І звісно, їх це не влаштовує. Тим більше, що договори, які раніше з ними підписували, не передбачали такого зниження доходів. Тому експерти вважають, що за позовом литовської компанії можуть з'явитись позовні заяви від інших зарубіжних інвесторів, що вклали свої гроші в об'єкти "зеленої" енергетики на території України.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Ярослав Чекера, який працює одним із керівників юридичної компанії Arzinger, каже, що з подібними позовами свого часу вже зіткнулися Іспанія, Італія і Чехія. Причому, як правило, такі суперечки вирішуються на користь інвестора, і державі доводиться відшкодовувати йому збитки.
Якщо литовцям вдасться створити в Україні прецедент, то за ними підтягнеться зі своїми позовами ще з десяток зарубіжних інвесторів, які опинилися у схожій ситуації. Тоді фінансові втрати України в галузі "зеленої" енергетики можуть обчислюватися мільйонами. І це - якщо не брати до уваги прямого відтоку іноземних інвестицій зі сфери відновлюваної енергетики. Так, лише за минулий рік "зелені" інвестори вивели з України понад 868 мільйонів доларів.