Today.ua

Юрій Вітренко розповів, хто запропонував йому очолити “Нафтогаз“

Юрій Вітренко, який встиг протягом десяти днів змінити крісло глави Міненерго на кабінет глави "Нафтогазу", розповів, кому він зобов'язаний своєю сьогоднішньою посадою. Вітренко каже, що керувати "Нафтогазом" йому запропонували президент Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Юрій Вітренко каже, що така ідея виникла у керівництва країни після того, як стало очевидно, що подолати опір парламенту не вдасться, і йому не судилося позбутися приставки "в.о." на посаді міністра енергетики.

"Це не було моєю ініціативою. Просто коли стало зрозуміло, що план призначити мене першим віце-прем'єром-міністром енергетики через об'єктивні і суб'єктивні причини не вдається реалізувати, тоді керівництво країни - і президент, і прем'єр-міністр - запропонували розглянути такий варіант ", - розповів недавній керівник Міненерго.

Очевидно, пропозиція Зеленського і Шмигаля припала Вітренку до серця. Тому він і написав заяву про звільнення за власним бажанням з посади міністра енергетики (нехай навіть і з приставкою "в.о."). Крім того, Юрій Вітренко вважає, що Кабмін вчинив правильно, відсторонивши Андрія Коболєва від керівництва "Нафтогазом" і розпустивши наглядову раду компанії. Він переконаний, що, якщо державне підприємство виявляється неефективним, то держава не лише має право, але й мусить адекватно відреагувати на неефективну роботу менеджменту цього підприємства. Адже йдеться про її, держави, власність і про ефективність управління нею.

"Держава повинна бути активним власником, відповідно Кабінет міністрів має право і обов'язок реагувати на проблеми в компанії. Це рішення було прийнято в пакеті з розглядом результатів 2020 року ... І з цієї точки зору воно є зрозумілим", - висловився Вітренко.

Попередній рік виявився для "Нафтогазу" провальним, каже Вітренко. Якщо за підсумками 2019 року консолідований прибуток "Нафтогазу" склав понад 63 мільярди гривень, то за 2020 рік компанія зазнала збитків на суму понад 19 мільярдів гривень. Це стало першим збитком "Нафтогазу" після 2015 року.

При цьому Вітренко також вважає некоректним порівняння "Нафтогазу" з комерційними західними аналогічними компаніями, які також завершили 2020 рік не дуже успішно. Адже ці компанії повністю утримують себе, і держава їм ні в чому не допомагає. "Нафтогаз" же користується всіма перевагами державного підприємства. Йому не потрібно платити за основні фонди, не потрібно оплачувати ліцензії на власний видобуток. Тобто, фактично "Нафтогаз" живе на усьому готовому: бери і користуйся.

Тому доречніше було б порівняти його з подібними компаніями в Польщі та Румунії, які якраз завершили 2020 рік із прибутком, каже Вітренко.

Нагадаємо, колишній глава правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв лаконічно відреагував у Facebook на своє звільнення. Він написав, що дізнався про нього з випусків новин. Заяви на звільнення він не писав.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ