В Україні вступив у дію новий закон, що регламентує виплату кредитів для деяких категорій населення. Зміни стосуються громадян, які проживають в зоні проведення АТО/ООС.
Які зміни передбачає новий закон
- Він скасовує заборону на нарахування пені і штрафів за кредитною заборгованістю. Однак це стосується не всіх кредитів, які є у громадян, що проживають у цій зоні, а лише тих кредитів, які вони взяли недавно - після 1 травня 2021 року. За попередніми кредитними договорами, укладеними до цієї дати, як і раніше, пеня та штрафи нараховуватися не будуть.
- Крім того, новий закон скасовує заборону на стягнення заставного майна за кредитами. Це також стосуватиметься лише кредитних договорів, укладених після 1 травня 2021 року. За попередніми кредитами майно стягувати з боржників, як і раніше, не можна.
- При цьому закон, як і раніше, забороняє виселяти громадян з житла, яке перебуває в іпотеці, навіть в тих випадках, якщо суд прийняв рішення про вилучення заставного житла.
У Зеленського пояснили, чому штрафи і пеня за кредитами - це добре
В Офісі президента пояснили, що новий закон гарантує збереження прав людей, які потрапили у складні життєві обставини через військові дій, що тривають на їхній території проживання. Але завдяки тому, що банкам дозволили стягувати пеню і штрафи за нові прострочені кредити, люди, які проживають на цих територіях, можуть тепер отримати позику. Раніше, знаючи про численні заборони на стягнення за простроченими кредитами, банки неохоче давали таким громадянам гроші в борг.
"Закон спростить доступ громадян, які володіють нерухомістю в Луганській, Донецькій та частині Харківської області, до банківського кредитування, в тому числі державних програм "Доступні кредити 5-7-9%" і "Доступна іпотека 7%" на рівних умовах з усіма громадянами України", - пояснили в Офісі президента.
Нагадаємо, економісти розкрили нюанси так званої "доступної" іпотеки під 7%, яка може виявитися не такою вже й доступною. Насправді, такий кредит висуває до позичальника доволі жорсткі умови.