В Україні з 1 грудня підвищують тарифи на доставку газу. Однак деякі споживачі навіть зможуть платити за доставку менше, ніж платили до цього.
Така, на перший погляд, парадоксальна ситуація цілком можлива, якщо знати, як розраховують плату за доставку газу.
Облгази вже подали до НКРЕКП свої пропозиції щодо нових тарифів на доставку газу. Вони переконані, що ці тарифи мають суттєво зрости: для деяких компаній не на відсотки, а в рази. Однак у Нацкомісії вважають інакше: тарифи на доставку газу, звісно, треба підвищувати, проте великого підвищення не буде. Принаймні такі меседжі НКРЕКП надсилає громадянам.
При цьому якщо тарифи на доставку газу підвищать не дуже набагато, то деякі споживачі навіть у результаті можуть обійтися меншою платою за доставку газу (абонплатою за газ), ніж це було досі.
Справа в тому, що абонплата за газ для кожного споживача розраховується за формулою: АГ = ДП х ТДГ/12,
де АГ - абонплата за газ;
ДП – обсяг річного споживання газу конкретним домогосподарством з жовтня 2020 року до жовтня 2021 року;
ТДГ – тариф на доставку газу.
При цьому виходить, що якщо, наприклад, із жовтня 2019 року до жовтня 2020 року обсяг споживання газу домогосподарством був вищим, ніж у 2020-2021, то абонплата за газ може виявитися меншою, ніж була. Однак це можливо лише за умови, якщо тариф на доставку газу зросте ненабагато.
Нагадаємо, вже наступного року тарифи на газ для населення зростуть на 50-70%. Така умова міститься у Меморандумі, який українська влада підписала із МВФ.