В Україні хочуть відкоригувати зарплати рядових працівників і ТОП-менеджерів, щоби зменшити велетенську прірву, яка лежить між ними. Адже часом різницю в оплаті праці керівництва та рядового персоналу ніяким коефіцієнтом трудової участі та рівнем відповідальності пояснити неможливо.
Так, наприклад, у генерального директора Укрпошти Ігоря Смілянського, за його власним зізнанням, торік середня місячна зарплата становила 836 тисяч гривень. При цьому його підлеглі, рядові листоноші, задовольняються мінімалкою у 6 тисяч. Тобто, зарплата керівника майже в 140 разів перевищує заробітки рядового персоналу.
У Мінекономіки ініціювали підготовку законопроекту, яким хочуть згладити величезну диспропорцію в оплаті праці керівництва компаній та рядового персоналу. Законопроект, який там розробляють - "Про рівну винагороду за рівноцінну працю".
Про це повідомила Федерація профспілок, яку також залучили до розробки цього законопроекту. Крім того, до роботи над ним залучені науковці, а також представники міжнародних організацій, які мають теоретичний і практичний досвід у подоланні нерівності в оплаті праці. Нещодавно вони провели круглий стіл, в якому виділили проблеми, які потребують врегулювання в сфері плати праці:
Популярні зараз
Українські АЗС збільшили ціни на автогаз
Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу
Аналітики повідомили, як зміняться ціни на продукти харчування в Україні
У 2025 році 88% українських компаній планують збільшити зарплати працівникам
- низька мінімальна зарплата;
- занижений розмір посадового окладу працівника І тарифного розряду ЄТС;
- низька зарплата працівників бюджетної сфери, в якій на більшості пересічних посад трудяться жінки (тут крім посадової дискримінації в оплаті праці присутня ще й гендерна);
- занадто великі диспропорції в оплаті праці працівників і ТОП-менеджменту підприємств.
Федерація профспілок, у свою чергу, пропонує, аби при роботі над законопроектом були враховані такі моменти:
- Конвенція Міжнародної організації праці №100 "Про рівну винагороду чоловіків і жінок за працю рівної цінності";
- приєднання України до Міжнародної коаліції за рівну оплату праці (EPIC);
- план заходів щодо реалізації зобов'язань уряду, взятих в рамках міжнародної ініціативи "Партнерство Біарріц" з утвердження гендерної рівності.
Тобто, Федерація профспілок зробила акцент саме на усуненні гендерної нерівності при оплаті праці. Очевидно, інші розробники законопроекту акцентують увагу на посадовій нерівності.
На основі отриманих пропозицій і консультацій з фахівцями, Мінекономіки вже найближчим часом розробить і подасть учасникам круглого столу свій варіант концепції майбутнього законопроекту.
Нагадаємо, в Україні існують не лише величезні диспропорції в зарплаті, але і в пенсіях окремих категорій громадян. Так, наприклад середній розмір довічного утримання (пенсії) суддів становить 77 тисяч гривень, тоді як мінімальна пенсія в Україні дорівнює прожитковому мінімуму - 1 769 гривень. Таким чином, судді отримують пенсію в 43,5 рази вищу, ніж багато їхніх літніх співвітчизників.