Today.ua

В Україні гряде масове розорення банків через реструктуризацію валютних боргів

Реструктуризація валютних боргів, яка ось-ось може початися в Україні, загрожує масовим банкрутством українським банкам. Про це вже заявили банкіри, які, затамувавши подих, чекають, що буде із законом про реструктуризацію валютних іпотек, днями прийнятим Верховною Радою.

Вся надія - на президента

Причому, в обох сторін цього процесу. Позичальники, які мали необережність взяти іпотеку в доларах, сподіваються, що президент своїм підписом відкриє їм шлях до реструктуризації іпотечного боргу, який став непомірним через трикратне зростання курсу долара в 2014 році.

Банкіри, у свою чергу, сподіваються, що Зеленський ветує закон і зупинить процес реструктуризації валютних боргів. Адже, якщо реструктуризація почнеться, то багато банків просто не виживуть, стверджують банкіри.

За новим законом валютні борги реструктуризують не лише звичайним громадянам, які придбали соціальне житло, але й доволі заможним українцям, які свого часу брали валютні кредитні під будівництво або покупку дорогих особняків.

"Під реструктуризацію відповідно до закону Вікторії Кінзбурської підпадає аж ніяк не соціальне житло. Будемо відверті - навіть не у кожного банкіра є будинок на 250 квадратних метрів", - говорить виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.

Якщо закон все ж буде підписаний і набуде чинності, то банки занають багатомільярдних збитків. При цьому, якщо великі банки ще якось виживуть, то фінустанови поменше ризикують взагалі не встояти.

Заступник директора-розпорядника ФГВФО Ольга Білай нагадує, що саме через борги позичальників за валютними кредитами і мораторій на стягнення заставного житла, свого часу розорилися такі банки як "Дельта Банк і" Надра Банк ".

"Не можна захищати інтереси кількох тисяч боржників, і при цьому втрачати довіру мільйонів вкладників", - говорить Ольга Білай.

Адже якщо банки все ж будуть змушені реструктурувати валютні борги, то їм доведеться оптимізувати свої витрати за іншими статтями. Зокрема, відсотки по депозитах зменшаться, а по кредитах, навпаки, зростуть.

Крім того, закон про реструктуризацію валютних боргів дуже не сподобається МВФ, який відстоює технологію "природного відбору" для українців. Іншими словами, МВФ проти будь-яких поблажок для українців і вважає, що їх потрібно "з головою" занурити в ринкову стихію.

Нагадаємо, Верховна Рада прийняла закон, який передбачає реструктуризацію валютних боргів українців і конвертацію їх у гривню за нинішнім курсом. Цей закон покликаний допомогти розрахуватися з іпотечними боргами громадянам, які взяли кредити тоді, коли долар був по 8 гривень, а тепер змушені віддавати його по 28.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ