Валютні кредити українців переведуть у гривню: що потрібно знати позичальникам

Автор: Марченко Любов

Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає реструктуризацію валютних кредитів та переведеннях їх у гривневий еквівалент. Цим законом парламент намагається допомогти розрахуватися з боргами українцям, які взяли валютну іпотеку в банку до 2014 року і постраждали внаслідок різкого стрибка курсу долара у 2014.

Валютні кредити українців переведуть у гривню: що потрібно знати позичальникам - today.ua

Слід зазначити, що закон передбачає таку можливість не для всіх валютних кредитів, а лише для таких, які відповідають певним умовам.

Які валютні кредити можуть бути переведені у гривню

  • Кредити, які були не погашені до того, як цей новий закон стане чинним, тобто "заднім числим" нічого не переводиться. Та й навряд чи це вже комусь потрібно.
  • Кредити, які не були реструктуризовані раніше.
  • Кредити, за якими позичальники не мали боргів станом на 1 січня 2014 року.
  • Іпотечні кредити, які взяті на придбання житла або землі площею не більше: 140 кв.м. для квартири; 250 кв. м — для будинку, 250 кв. м — для садового будинку; 10 соток — для землі.

Позичальник, який хоче, щоб його валютний кредит було реструктуризовано, має відправити в банк свою заяву рекомендованим листом. Для такого звернення визначено конкретний строк – до трьох місяців із моменту набрання чинності відповідного закону.

Валютні кредити українців переведуть у гривню: що потрібно знати позичальникам

Популярні зараз

Названо тарифи на газ з 1 травня: інформація від усіх постачальників

НБУ оголосив про масове закриття банківских відділень

У Нафтогазі зробили заяву з приводу масштабної аварії на газопроводі: що буде з постачанням газу

Українці зможуть повернути частину грошей, витрачених на оплату комунальних послуг

Які обов'язки позичальника після реструктуризації валютного кредиту

  • Позичальник зобов'язаний сплачувати частину непогашеного кредиту щомісяця рівними частинами упродовж 10 років.
  • Він має оплатити відсотки за користування кредитом, які були нараховані до дати, з якої проведена реструктуризація.
  • Він також має сплачувати відсотки, нараховані вже після реструктуризації кредиту в розмірі українського індексу ставок за дванадцятимісячними депозитами фізичних осіб в гривні плюс один відсоток.
  • У випадку затримки платежів вже після реструктуризації решти кредиту, позичальник муситиме сплатити пеню. Розмір пені становить половини облікової ставки Нацбанку на кожний прострочений день. Пеня сплачується з 90-го дня після проведення реструктуризації.
  • Якщо кредитним договором була передбачена страховка, то позичальник також має її сплатити.

Решта зобов'язань, які мав позичальник, вважаються погашеними.

Відсоток за користування кредитом не залишається незмінною величиною. Він може щорічно змінюватися в залежності від індексу ставок за річними депозитами фізичних осіб в гривні. До цього значення ще додається один відсоток.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Ще один момент, про який також треба знати позичальникам, які мають непогашені валютні кредити. Упродовж п'яти місяців від дня набуття чинності закону про реструктуризацію кредитів, діятиме мораторій на стягнення заставного майна. Після цього строку мораторій скасують. І тоді всі позичальники, які не уклали угоду щодо реструктуризації валютного кредиту, потрапляють під ризик втратити своє житло, якщо вчасно не сплачуватимуть необхідний щомісячний платіж.

Нагадаємо, із березня 2021 року в Україні діє програма, за якою позичальники можуть отримати іпотеку в гривнях під 7%. Решту відсоткової ставки зобов'язується відшкодувати держава.