Today.ua

В Україні фіксують щомісячне зниження зарплат: на скільки впали доходи громадян під час війни

В Україні неприємним "побічним ефектом" війни стало щомісячне зниження зарплат. Так, за 5 місяців воєнного стану зарплати в країні вже скоротилися в середньому на 30-40%. Причому стали нижчими заробітки не лише працівників низової ланки, але й топ-менеджерів.

Про те, як просіли зарплати українців, та які тенденції панують у сфері оплати праці, розповів focus.

З початку війни найбільше просіли заробітки у сфері туризму, рітейлі, у сфері громадського харчування та готельній, а також на ринку медіа-послуг, йдеться у матеріалі. Причому тенденція до зниження зарплат спостерігається щомісячно, кажуть експерти.

Так, у липні порівняно з червнем найбільше скоротилися зарплати у добувній промисловості. Їхні заробітки стали меншими порівняно з червневими на 37,5%. За підсумками липня працівники цієї галузі у середньому отримали 15,8 тис. гривень.

У липні також втратили п'яту частину своєї зарплати менеджери з персоналу. Тепер їхній середній заробіток становить 22,8 тис. гривень. Скоротилися й зарплати робітника. Їм у липні заплатили в середньому по 12,8 тис. гривень, що на 6,5% нижче за червневі зарплати. А загалом у липні скорочення зарплат найбільше торкнулося таких сфер:

"Хвиля скорочення зарплат докотилася і до високооплачуваних співробітників та керівників. Зарплати просіли у кілька разів у тих фахівців, які до війни були переоцінені незалежно від професійної сфери", - розповіла старший консультант міжнародної консалтингової компанії Hudson Галина Морозова.

При цьому аналітики відзначають ще одну характерну деталь: у багатьох компаніях власники взагалі відмовилися від найнятих керівників, взявши на себе їхні обов'язки. Тому зараз багато ТОПів опинилися без роботи. І якщо раніше топ-менеджери та провідні спеціалісти фірм розглядали пропозиції із зарплати лише від 100 тисяч гривень і вище, то зараз вони погоджуються і на 40 тисяч на місяць.

При цьому аналітики зазначають, що зарплати нині залежать не так від фаху працівника, як від підприємства, на якому він працює. Якщо підприємство на сьогодні завантажене роботою і має міцні позиції на ринку збуту, воно намагається утримати хороших працівників, а тому на деяких підприємствах персоналу навіть підвищують зарплати, незважаючи на війну.

Нагадаємо, влада і роботодавці поки не дійшли згоди, якою має бути мінімальна зарплата у 2023 році. Одні кажуть, що її необхідно підвищувати, бо ціни на все нестримно зростають. Інші стверджують, що її підвищувати не можна, адже бізнес не подужає чергового підвищення податків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ