Українців хочуть залишити наодинці з мізерною мінімальною зарплатою та шаленою інфляцією

Мінімальна зарплата на наступний рік стала каменем спотикання між українськими урядовцями. Одні кажуть, що її слід підвищувати, бо українці не зможуть протистояти шаленому натиску інфляції при мінімальній зарплаті. Інші - категорично проти: мовляв, бюджет не витримає чергового збільшення навантаження.

Українців хочуть залишити наодинці з мізерною мінімальною зарплатою та шаленою інфляцією - today.ua

Про те, хто і що пропонує, розповіли у Федерації профспілок України.

Підвищити не можна залишити як є – де в цій послідовності слів ставити кому, уряд ніяк не визначиться.

Мінекономіки  наводить моторошні цифри падіння економіки: того, що вже сталося, і того, що очікують:

  • падіння ВВП у 2022 році може досягти 35%;
  • на кінець 2022 року споживчі ціни зростуть на 31-32%, на кінець 2023 вони додадуть ще 30% (і це вже до рівня цін нинішнього року).

Якщо війна затягнеться надовго, то все виглядатиме ще похмуріше.

Мінсоцполітики вважає, що за такої ситуації в наступному році однозначно слід підвищувати мінімальну зарплату. Інакше люди просто не зможуть вистояти у двобої з інфляцією. Вже на червень 2022 року фактичний прожитковий мінімум в Україні становив 7000 гривень. На початок 2023 він зросте до 8200.

А мінімальна зарплата в Україні на сьогодні становить 6500 гривень. І вже невідомо, чи будуть її підвищувати у жовтні до 6700, як планували, чи відмовляться від цього плану. Отже цілком реально, що українці будуть входити у 2023 рік із мінімалкою, що майже на 2 тисячі гривень нижча за реальний прожитковий мінімум.

Українців хочуть залишити наодинці з мізерною мінімальною зарплатою та шаленою інфляцією

Генеральний директор директорату розвитку ринку праці та умов оплати праці Мінекономіки Юрій Кузовий переконаний, що мінімалку слід підвищувати: від 6700 гривень на початку року до більшого показника – так, щоб у середньому за рік вийшла мінімалка розміром  у 7250 гривень. Як аргумент, Кузовий наводить не лише проблему виживання українців, але й позитивний вплив підвищення мінімальної зарплати на економіку країни.

Профспілки, звісно, підтримують таку позицію. Але вони не вимагають підвищення номінального розміру мінімалки, а лише просять її вчасно індексувати з урахуванням розміру інфляції.

Мінфін і роботодавці – категорично проти підвищення мінімальної зарплати. Роботодавці кажуть, що бізнес не витримає навантаження на фонд зарплати. А Мінфін переконаний, що на бюджет не можна скидати ще більші видатки, які неминуче виростуть зі зростанням мінімалки.

Яким буде рішення, нараз невідомо. Але затягувати з ним не можна. Адже вже восени депутати мусять приступити до верстки бюджету на 2023 рік. А мінімальна зарплата – один із основних бюджетних індикаторів, до якого підв'язано дуже багато нарахувань і виплат.

Нагадаємо, в країні можуть підвищити зарплати військовим за рахунок скорочення виплат народним депутатам.

ДЖЕРЕЛОfinance.ua