В Україні сьогодні лише до 8% громадян можуть собі дозволити купити житло. Причому не тільки за готівку, але й у розстрочку або в іпотеку. Ціни на житло ростуть так, що навіть платоспроможні українці незабаром перестануть скуповувати нерухомість: її просто не буде кому перепродувати. Переважна більшість населення не заробляє стільки, щоби придбати собі міську квартиру.
В Асоціації спеціалістів з нерухомості (АСНУ) підрахували, що за рік в Україні ціни на житло виросли в середньому на 18-20%. Після падіння ринку нерухомості внаслідок локдауну, вартість житла не тільки повернулася на колишні позиції, але й істотно рвонула вгору.
Каталізаторами цін на житло фахівці називають подорожчання будівельних матеріалів і зарплат будівельників. Будматеріали дорожчають всюди у світі. А кваліфікованих українських будівельників з руками рвуть у Європі. Тому тим, хто залишився тут, роботодавці змушені добре платити, щоб вони також не втекли за кордон.
Однак ціни на житло незабаром зупиняться. В Європі процес уже пішов. Отже незабаром він піде і в нас, позаяк Україна повторює всі європейські тенденції, але з трохи відкладеним стартом.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Ціни на житло зупинились через те, що в людей вичерпалися грошові ресурси
За прогнозами президента АСНУ Юрія Піти ціни на житло в Україні ще трохи зростуть до кінця 2021 року, проте далі вони навряд чи будуть рости.
"Зростання цін буде мати більш інерційний характер і переважно за рахунок активності тих покупців, які будуть купувати житло суто з інвестиційною метою", - говорить Піта.
Однак уже зараз очевидне уповільнення ринку житла. Так, із липня нинішнього року обсяг покупок на ньому скоротився на 25%. Причина - в тому, що у людей просто немає грошей на придбання власних квадратних метрів.
Вже сьогодні за готівку можуть дозволити собі придбати нерухомість далеко не всі громадяни. Ще якийсь невеликий відсоток в змозі купити житло у кредит. Але кількість других неухильно скорочується. А отже, буде менше і перших. Адже вони, як правило, купують житло не для власних потреб (у них давно все є), а на продаж, щоб отримати прибуток від вкладених інвестицій. Однак, якщо не буде попиту, то не буде і прибутку.
Таким чином, вже зараз можна прогнозувати, що незабаром житлова нерухомість перестане бути привабливою як об'єкт для інвестицій. І ринок житла в Україні може зупинитися. Якщо тільки забудовники не підуть на здешевлення житла і на розумне скорочення рентабельності будівельного бізнесу.
"За даними АСНУ, ресурс потенційних покупців зараз майже вичерпався. В Україні лише 7-8% громадян можуть дозволити собі покупку житла за готівкові кошти, з програмами по іпотеці або в розстрочку. Таке обмежена кількість потенційних покупців - найголовніший фактор стримування збільшення цін" , - підсумував Юрій Піта.
Нагадаємо, інвесторам залишається ще ринок оренди житла, який також може приносити стабільний прибуток протягом багатьох років. Так, з початку осені у великих містах істотно зросла вартість оренди житла. Попит підігріли багаточисельні іногородні студенти.