В Україні тепер буде автоматично відбуватися арешт рахунків боржників. Причому, заарештовувати будуть не лише рахунки тих, хто заборгував за аліменти, але й всіх інших боржників, щодо яких є судове рішення. Причому взаємодія судових виконавців із банками буде фактично миттєвою.
Ця процедура регламентована новим наказом Мін'юсту, завдяки якому виявлення банківського рахунку боржника, арешт рахунку і списання заборгованості з нього буде відбуватися за одну мить.
Алгоритм арешту рахунку і списання з нього грошей тепер буде таким:
- Судовий виконавець створює в допомогою допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) запит в банки щодо виявлення рахунків боржника і наявності грошей на них.
- Інформаційна система банків (ІСБ) за допомогою спеціальної програми щогодини перевіряє наявність таких запитів.
- При виявленні такого запиту ІСБ формує повідомлення щодо прийняття вимоги до виконання банком і відправляє його АСВП. Крім того, ІСБ інформує банк про необхідність виконання процедур щодо арешту рахунку. Якщо банк з якої-небудь причини відмовляється це робити, то відмова має бути належним чином сформованиа і відправлений до АСВП.
- Отримавши необхідну інформацію про рахунки боржника, судовий виконавець надсилає в банки, де містяться ці рахунки, постанову про арешт грошей, що знаходяться на рахунку.
- На підставі цієї постанови банки примусово списують з рахунку (рахунків) суми, необхідні для погашення боргу. Якщо за один раз погасити борг не вдається, то банк списує кошти з рахунку боржника по мірі їхнього надходження і відправляє на рахунок судового виконавця, який вже пересилає їх стягувачу.
На сьогодні до системи АСВП вже підключено 7 українських банків, але це лише поки. За повідомленням Мін'юсту, ще 44 банки тестують цю систему у себе. Крім них, ще 11 банкам найближчим часом також підключать її в тестовому режимі. Таким чином, вже незабаром цією системою будуть охоплені 62 із 72 банків, які діють в Україні.
Нагадаємо, багато клієнтів банків останнім часом скаржаться на блокування їхніх рахунків. Гроші блокують за найменшої підозри на те, що вони могли бути зароблені незаконним шляхом.