У Польщі нестримно зростає плата за орендоване житло. Причому зростають одразу обидві його складові: плата за власне оренду та плата за комуналку. І якщо перший доданок багато в чому залежить від попиту на житло, який відчутно зріс через величезний наплив українських біженців, то другий – це наслідок подорожчання енергоресурсів, а також інфляції, яка заполонила країни ЄС.
Про те, як змінилися ціни на оренду квартир у Польщі, і скільки нашим сусідам тепер доводиться платити за комунальні послуги, розповіло видання finance.ua.
Плата за оренду житла
Протягом минулого року ціни на оренду житла в Польщі зросли в середньому на третину. Причому у великих містах це зростання ще більше.
На сьогодні оренда однокімнатної квартири обійдеться в таку ціну:
- у Варшаві - 2571 злотий (+33% на рік);
- у Вроцлаві - 2471 злотий (+42% на рік);
- у Гданську - 2 400 злотих (+40% на рік).
До топ-5 найдорожчої оренди увійшли також Краків та Гдиня. Тамтешні орендні ціни трохи перевищують 2000 злотих і зросли протягом року приблизно на 44%.
І всі ці ціни доводиться платити саме за оренду житла. А комунальні витрати йдуть окремим рядком, який у ці суми не входить.
Скільки коштує у Польщі комуналка?
Плата за комуналку зростає у Польщі, як і в нас. Причому причини для її підвищення практично такі самі:
- подорожчання вартості енергоносіїв;
- зростання цін на логістику;
- підвищення зарплати працівникам комунального сектору через інфляцію.
У результаті, держава, як і в нас, змушена стримувати зростання тарифів на комуналку. Та все ж, вони там набагато вищі, ніж в Україні.
Тарифи на електроенергію
Постачальникам електроенергії кіловат-година електрики обходиться дорожче, ніж побутовим споживачам. Польський уряд, як і український, намагається пом'якшити для пересічних громадян ціновий удар.
2023 року уряд вирішив залишити торішні тарифи на електроенергію. При цьому їхня вартість буде ступінчастою, як і для українців. Для тих домогосподарств, які не перевищать річний ліміт споживання, ціна буде нижчою. Для тих, хто його перевищить, буде більш високий тариф.
Річні ліміти – жорсткіші, ніж в Україні:
- 2000 кВт/год - для всіх домогосподарств;
- 2600 кВт/год — для сімей, де є людина з інвалідністю;
- 3 000 кВт/год – для багатодітних сімей або фермерів.
Тобто виходить, що звичайна сім'я, щоби користуватись зниженим тарифом на електрику, має за місяць споживати не більше 166,6 кВт-год. У нас можна користуватися низьким тарифом, споживаючи до 250 кВт-год.
Отже, для тих, хто не перевищить річний ліміт, тариф на електроенергію обіцяють зберегти на рівні минулого року. Тим же, хто його перевищить, доведеться платити за вищим тарифом. Втім, і тим, і іншим, електрика обійдеться дорожче, ніж торік, через 16% ставки ПДВ, яка раніше не входила до тарифу.
Тарифи на газ
Ці тарифи обіцяють залишити на рівні минулого року, проте зі збільшенням на 23% ПДВ.
Загалом середньостатистична польська родина повинна буде щомісяця віддати за комунальні послуги такі суми:
- водопостачання та водовідведення - 8-11 злотих за кубометр;
- електроенергія - 0,7 злотих за 1 кВт з доставкою;
- газ – 1,5-1,6 злотих за 1 кубометр у різних регіонах Польщі;
- вивіз сміття – приблизно 13 злотих;
- опалення – 2-3 злотих за кв. м;
- послуги інтернету та кабельного телебачення – 50-60 злотих щомісяця за безлімітний комплексний пакет.
Таким чином, для сім'ї із трьох осіб, яка проживає у невеликій квартирці площею до 40 кв. метрів, місячна плата за комуналку коштуватиме приблизно 500 злотих. На наші гроші, враховуючи, що злотий сьогодні коштує 8,47 грн, вийде близько 4235 грн. Тобто, у них плата за комуналку відчутно вища за нашу. Хоча й зарплати у Польщі також не українські.
Нагадаємо, у Польщі до весни також очікують великого стрибка цін на продукти.