У НБУ розповіли, коли подешевшають кредити для українців

Автор: Марченко Любов

Національний банк України опублікував свої прогнози на найближче майбутнє української економіки. Зокрема, НБУ покращив свій прогноз щодо ВВП на 2023 рік, а також розповів, чи можуть українці розраховувати на дешевші кредити у найближчому майбутньому.

У НБУ розповіли, коли подешевшають кредити для українців - today.ua

У своєму аналізі НБУ висвітлив такі моменти:

  • стан вітчизняної економіки на другому роцы повномасштабної війни з РФ;
  • прогнози за основними споживчими цінами у поточному році;
  • які вакансії і зарплати пропонуватиме ринок праці;
  • як зміняться депозитні ставки і чи можуть громадяни розраховувати на дешеві кредити.

НБУ поліпшив попередні прогнози стану економіки України

Економіка

Завдяки тому, що енергосистема країни зуміла вистояти під ракетними ударами супротивника, умови для розвитку економіки зараз кращі, ніж передбачалося наприкінці 2022 року. Тому НБУ покращив свій прогноз щодо зростання ВВП. За підсумками 2023 року він має зрости на 2%, вважають у Нацбанку.

Популярні зараз

В Україні запропонували запровадити жорсткі штрафи для школярів

Землі досягла сильна магнітна буря: як довго вона триватиме

Мінус 50% від пенсії: стало відомо, кому обмежать виплати

В Україні офіційно з'явилася професія домробітник: Рада ухвалила закон

При цьому в Нацбанку припускають, що вже з початку 2024 року знижуватимуться ризики безпеки для економіки країни. Тому на 2024 та 2025 роки передбачають зростання ВВП, як мінімум, на рівні 4-5% щорічно.

Інфляція

У Нацбанку припускають, що за підсумками 2023 року вже не буде такої високої інфляції, як минулого року. Імовірно, вартість життя цьогоріч може зрости на 15%. Інфляція піде низхідною лінією і в наступні два роки, поки не досягне однозначного показника. У 2024 її рівень приблизно становитиме 10%, а в 2025 опуститься до 6%.

У НБУ розповіли, коли подешевшають кредити для українців

Основними драйверами приборкання інфляції будуть зниження ризиків безпеки, здешевлення енергоносіїв і, звичайно, політика НБУ, спрямована на зміцнення стабільності національної валюти.

Ринок праці

Переживши шоковий стан на початку війни, ринок праці вже почав відновлюватися. Але все ж таки наразі попит набагато вищий, ніж пропозиція. До того ж війна поставила нові виклики, як перед роботодавцями, так і перед шукачами роботи. Фахівців, які зараз потрібні на вітчизняному ринку праці, в країні не вистачає. Натомість є чимало безробітних із дипломами, які не можуть знайти собі застосування.

Депозити та кредити

НБУ має намір зберігати нинішню високу облікову ставку ще досить тривалий час. Таким чином, банки зможуть утримувати високі депозитні ставки для населення. Це робить гривню доволі привабливою валютою для зберігання. За нинішніх банківських ставок 15-20% річних гривня на вкладах практично не знецінюється, і українцям стало вигідно зберігати заощадження у національній валюті.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

При цьому відсотки за кредитами банки поступово знижуватимуть. Звичайно, зовсім дешевих кредитів поки не буде, проте їхня вартість все ж таки знижуватиметься на тлі зниження ризиків для економіки країни в цілому. Причому відсотки знижуватимуть як за кредитами для бізнесу, так і за споживчими кредитами для населення.

Нагадаємо, є припущення, що багатьом вкладникам банки можуть знизити ставки за депозитами із правом дострокового розірвання. Це пов'язано з тим, що Нацбанк вимагає прирівняти такі депозити до поточних звичайних вкладів.