У Мінцифри розповіли, коли почнуть розсилку повісток через Telegram, Viber або Дію

Автор: Марченко Любов

Розсилка повісток через месенджери поки неможлива. Причому не лише з юридичного, а й з технічного погляду. Принаймні цього року.

У Мінцифри розповіли, коли почнуть розсилку повісток через Telegram, Viber або Дію - today.ua

Про це розповів віце-прем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки і технологій Михайло Федоров в інтерв'ю, яке він дав liga.net.

Верховна Рада розглядає можливість розсилання повісток у месенджерах. Адже в Україні багато військовозобов'язаних чоловіків проживають не за адресою прописки. Тому викликати їх до територіальних центрів комплектування досить важко. Однак у питанні передачі електронного порядку денного через Telegram, Viber або Дію, крім юридичної складової, є й технічний аспект.

Отже, в такому питанні є чимало як юридичних, так і технічних "білих плям". І доки вони не будуть заповнені, виклик військовозобов'язаних до ТЦК за допомогою месенджерів малоймовірний. Михайло Федоров заявив, що наразі такої можливості немає, та й навряд чи вона буде до кінця 2023 року.

Популярні зараз

В Україні очікується масштабне підвищення заробітних плат

Мінус 50% від пенсії: стало відомо, кому обмежать виплати

В Україні офіційно з'явилася професія домробітник: Рада ухвалила закон

Соцопитування: що українці збираються робити, якщо війна затягнеться

Приводом для обговорення цього питання стала інформація, оприлюднена членом оборонного комітету ВР Федором Веніславським, що незабаром українцям зможуть розсилати повістки через Telegram, Viber та інші месенджери. За словами нардепа, база мобільних номерів чоловіків призовного віку була створена ще до війни, і з технічного погляду відправка повісток у цифровому форматі не є проблематичною.

Федоров фактично спростував інформацію від Веніславського

"Або некоректно висловився або просто це було вирвано з контексту", - заявив віце-прем'єр.

Сам Михайло Федоров запевнив, що поки не буде якісного, надійного реєстру номерів телефонів військовозобов'язаних чоловіків, повістки через Telegram, Viber або Дію не розсилатимуть. А на даний момент такої бази даних держава не має. Адже в Україні мобільні номери не реєструються за їхніми власниками.

У Мінцифри розповіли, коли почнуть розсилку повісток через Telegram, Viber або Дію

"Це неможливо зробити, поки немає якісного реєстру військовозобов'язаних, а до ідентифікатора реєстру не прив'язаний верифікований номер телефону. А у нас немає верифікації номера телефону та особи в державі. Я навіть не говорю зараз про Конституцію і постанови. Чисто технічно це неможливо зробити умовно цього року", - заявив Федоров.

Проте він не сказав, що це взагалі в принципі неможливо. Він лише каже, що, очевидно, такої можливості не буде цьогоріч, оскільки ні технічна, ні законодавча бази до цього не готові.

Крім технічних труднощів, є юридичні. Як мінімум, у законодавстві необхідно буде дати чітке визначення таким поняттям як месенджер, додаток та засіб зв'язку. Та й саме використання конкретного номера або облікового запису військовозобов'язаним буде важко довести.

"Не зрозуміло, яким чином відбувалося таке формування. Згідно зі статтею 7 ЗУ "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" номер телефону не входить до персональних даних військовозобов'язаного. А отже, до такого реєстру не було прикріплено, чи все-таки нам чогось то не повідомляють?" – прокоментував ситуацію фахівець компанії "Де-юре" Димитрій Стріченко.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Однак не можна виключати, що під тиском обставин (військкоматам дедалі важче знаходити новобранців) Рада ухвалить пакет законів, який дозволить ідентифікувати призовника за номером телефону. Що, втім, також не буде зовсім законним, адже наявність мобільного телефону – це особиста справа кожного. Ніхто не може змусити всіх користуватися мобільними і, тим більше, реагувати на повідомлення у месенджерах.

Нагадаємо, з'явилася інформація, що в Україні готують загальний реєстр ухилянтів. Про це також повідомив Веніславський. Проте юристи вважають, що створення такого реєстру буде грубим порушенням прав людини.