В Україні продовжується мобілізація чоловіків призовного віку. Стало відомо, що влада працює над впровадженням процедури вручення повісток через Telegram та створенням реєстру ухилянтів. Адвоката Максим Дзіковський прокоментував майбутні зміни.
В Україні планують створити реєстр ухилянтів
Реєстр ухилянтів передбачає створення в Україні бази даних про чоловіків, які не поспішають виконувати свій конституційний обов'язок. Очікується, що їхні паспортні дані та інші ідентифікаційні ознаки оприлюднять. Представник АТ "Бачинський та партнери" Максим Дзіковський вважає, що в даному випадку вбачається порушення прав громадян, чиї особисті дані не можна розголошувати.
"Навіть якщо до українського законодавства будуть внесені відповідні зміни, то, безумовно, Європейський суд з прав людини визнає це порушенням права на повагу до приватного життя. Розголошувати такі персональні дані неприйнятно", - пояснив юрист.
За словами Дзиковського, запровадження такого заходу передбачає створення відповідного законопроекту та внесення змін до закону про захист персональних даних. Він висловив упевненість у тому, що цього вдасться уникнути. Справа в тому, що відхилення від призову тягне за собою адміністративну та кримінальну відповідальність – штраф чи позбавлення волі.
Популярні зараз
В Україні хочуть унормувати мінімальний та максимальний вік для водіїв
Renault розробляє новий кросовер
Що відомо про повторне штрафування ухилянтів від мобілізації: роз'яснення юриста
У Польщі закликали скасувати виплати українським чоловікам: у МЗС підтримали ідею
"Цього цілком достатньо для того, щоб людина все ж таки прийшла в центр комплектування", - вважає правозахисник.
Він наголосив, що людину не можна називати ухилистом без судового рішення.
Вручення повісток через месенджери Viber та Telegram
А ось розсилку повісток до військкоматів за допомогою популярних месенджерів Максим Дзіковський назвав вдалим рішенням. Він нагадав про складнощі із врученням цих документів українцям, які не живуть там, де прописані.
"Це зручно, просто і оптимізує витрати, - зазначив юрист. Однак із процедурою виникнуть проблеми. - Дуже складно підтвердити те, що людина ознайомилася з повідомленням".
Таким чином, розсилка повісток через Telegram та Viber може працювати лише щодо законослухняних громадян. Питання потрібно буде врегулювати на законодавчому рівні, щоб можна було довести ознайомлення з повідомленням у месенджері.
Нагадаємо, що під час мобілізації чоловікам в Україні дозволили виїжджати за кордон за однієї умови.