Українцям розповіли, як не помилитися при купівлі квартири: що потрібно знати про ціни та податки

Автор: Марченко Любов

У Києві, як і в Україні в цілому, стрімко дорожчає житло. Так, у поточному році, купівля квартири обходиться в середньому на 10-15% дорожче, ніж була рік тому. Дорожчає житло як на первинному, так і на вторинному ринках. При цьому попит на квартири все одно не падає. Фахівці у сфері нерухомості розповіли українцям, як не помилитися при покупці житла.

Українцям розповіли, як не помилитися при купівлі квартири: що потрібно знати про ціни та податки  - today.ua

Інвестиції в нерухомість - це надійно і вигідно

За свідченнями ріелторів, кожен другий покупець розглядає купівлю квартири як інвестицію в майбутнє. Як правило, таким людям є де жити, а квартиру вони купують з тим, щоб через якийсь час її вигідно продати, або для того, щоб здавати її в оренду. Адже сьогодні в Києві однокімнатні квартири розходяться на ринку оренди житла, немов гарячі пиріжки. Орендарі готові платити за таке житло від 11 до 15 тисяч гривень на місяць, не рахуючи вартості комуналки, яка йде "зверху".

Та все ж, половина покупців беруть квартири для себе, щоб у них жити.

Втім, і в тому, і в іншому випадку, покупці вкладають в нерухомість свої гроші і зовсім не хочуть бути обдуреними і втратити і свої кровні, і куплену квартиру. Для того, щоб при купівлі квартири не потрапити на "гачок" шахраїв, а заодно і знати, якими додатковими грошима потрібно обзавестися для здійснення угоди, варто знати кілька правил.

Популярні зараз

Тариф на електроенергію для населення зросте найближчим часом: в НБУ прогнозують його суттєве підвищення

Рустем Умєров зник із публічного простору: що кажуть з цього приводу у Міноборони

ТЦК отримають додаткові права для впливу на ухилянтів від мобілізації: штрафи, блокування рахунків, стягнення майна

Спікер Зеленського розповів, який документ влітку передадуть Путіну

Що потрібно знати при купівлі квартири

Який податок доведеться заплатити при покупці?

Перш за все потрібно знати, що, як правило, при здійсненні угоди купівлі-продажу покупець і продавець ділять суму податку навпіл. Хоча, звичайно, можуть бути й інші варіанти, але це - за взаємною домовленістю.

Величина податку залежить від того, коли квартира була придбана продавцем. Якщо - більше трьох років тому, то платиться 2% від суми продажу плюс вартість послуг нотаріуса. Зазвичай нотаріуси беруть за свою роботу близько 3 тисяч.

Якщо ж квартира дісталася власнику менше трьох років тому, то заплатити доведеться більше: крім цих 2%, доведеться ще заплатити 5% від вартості угоди і ще 1,5% від тієї ж вартості на військовий збір. Таким чином, доведеться відразу віддати 8,5% від тієї ціни, за яку була продана квартира. Якщо розбити її навпіл, то продавцю і покупцю потрібно віддати державі по 4,25% від вартості житла.

Чи можна знизити суму податків?

Знизити її, звичайно, можна - за взаємною домовленістю. І навіть нотаріус закриє на це очі. Однак при цьому покупець повинен довіряти продавцю, як самому собі.

"Якщо для продавця - це відмінний варіант, то для покупців - це ризик", - пояснив нотаріус, який не захотів розголошувати своє прізвище.

Теоретично, продавець, вже після здійснення продажу, може передумати і розірвати угоду. Але тоді він може повернути покупцеві лише ту суму, яка вказана в договорі. І покупець нічого не зможе довести, тому що своєю рукою підписав саме такий документ. Українцям розповіли, як не помилитися при купівлі квартири: що потрібно знати про ціни та податки

Коли найвигідніше купувати і продавати квартиру?

Тут інтереси покупця і продавці діаметрально протилежні. Ріелтори кажуть, що ринок нерухомості зазвичай активізується навесні і восени. Саме тоді на ринку спостерігається підвищений попит, і продавець може виручити за свій товар пристойну суму.

Покупцям же, навпаки, вигідніше укладати угоду влітку або взимку, коли ринок більш млявий, і коли він може змусити продавця скинути тисячу-другу доларів.

Хто обирає нотаріуса, і які документи потрібні для здійснення угоди?

Краще, якщо вибір нотаріуса буде за покупцем. Тоді продавець вже точно не буде з нотаріусом у змові.

Покупцеві потрібно надати нотаріусу такі документи:

  • паспорт;
  • ідентифікаційний код;
  • свідоцтво про шлюб, якщо таке є.

Продавець повинен надати:

  • свідоцтво на право власності;
  • техпаспорт квартири;
  • документи про оцінку квартири.

Як правило, всі ці документи надаються заздалегідь і потім в день укладання угоди все проходить швидко. Нотаріус оформляє договір купівлі-продажу. По завершенню процедури нотаріус видає покупцеві виписку з Державного реєстру майнових прав - аркуш паперу, на якому повинен бути номер запису та підпис нотаріуса.

Як розраховують при покупці квартири: готівкою чи через банк?

Закон говорить, що розрахунки готівкою можна здійснювати лише тоді, коли вартість угоди не перевищує 150 тисяч гривень. У всіх інших випадках - тільки через банк. При цьому банк ретельно перевірить покупця на предмет чесно зароблених грошей (це називається фінансовий моніторинг). Покупець повинен довести легальне походження своїх коштів.

Але, як кажуть люди знаючі, в більшості випадків все одно розраховуються готівкою.

"У багатьох нотаріусів в окремому кабінеті стоїть апарат, який дозволяє перерахувати гроші і перевірити їх. А довідки в банках замовляють липові, тобто за паперами кошти пройшли через банк, а по факту - немає", - поділився ріелтор, який також не захотів себе афішувати.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Коштує така довідка від банку близько 3-4 тисяч гривень. Її вартість теж зазвичай ділять навпіл.

Нагадаємо, один квадратний метр елітної нерухомості в Печерському районі столиці коштує як піврічний заробіток українця, який отримує середню зарплату.