Українцям розповіли, що буде з цінами на продукти після війни

Автор: Марченко Любов

Після війни, коли буде знято обмеження з торгових націнок на окремі види продовольства, ціни на продукти в Україні зміняться. При цьому на велику вартість продуктів чекати не варто. Проте все може змінитися, якщо державою буде знято заборону на вивезення продовольства з країни.

Українцям розповіли, що буде з цінами на продукти після війни - today.ua

Такими думками поділився з виданням segodnya член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін.

За місяць, що минув від початку війни, в Україні зросли ціни на основні продукти. Так, стали дорожчими хлібобулочні вироби, молочні продукти, яйця, картопля, овочі. Але деякі продукти навіть подешевшали. Зокрема, дещо знизилися ціни на куряче філе, борошно і цукор.

Звичайно, якби не заходи, вжиті державою у перші ж дні війни, то ціни на продукти могли би зрости набагато вище. Держава зробила три важливі речі: обнулила квоти на вивезення більшості видів продовольства з країни (фактично заборонила їхнє вивезення); обмежила роздрібну націнку на соціально значущі продовольчі товари; зафіксувала офіційний курс валют до закінчення періоду воєнного стану.

Популярні зараз

Євро незабаром замінить долар: заява Національного банку України

Глава МЗС повідомив, коли F-16 з'являться в українському небі

Названо категорії чоловіків, які можуть залишити країну в умовах мобілізації

Українські банки масово блокують карти клієнтів: названо причини

Що впливає на формування цін?

Оскільки Україна є великим експортером продовольства на світовий ринок, ціни на продукти в Україні залежать від цін на світовому ринку. Тобто, як правило, ціни на продовольство всередині країни не можуть бути нижчими за експортні. Інакше виробникам не вигідно продавати свій продукт усередині країни.

Однак через те, що Україна заборонила експорт продовольства, ціни на світовому ринку можуть злетіти. Крім того, заборонила експорт продуктів харчування і Росія. При цьому обидві країни, і Україна, і Росія, є потужними постачальниками продовольства на світовий ринок. Українцям розповіли, що буде з цінами на продукти після війни Тому для країн, які традиційно купують у нас продукти, цьогоріч настануть важкі часи. Особливо це стосується країн півночі Африки, Близького Сходу, Китаю та Південно-Східної Азії. Там ціни на продовольство можуть зрости дуже.

А ось в Україні великого приросту цін на продукти чекати не варто. Принаймні через те, що всі основні види продовольства виробляються у нас. Причому Україна і близько не споживає стільки продовольства, скільки виробляє.

"Ми минулого року зібрали 72 млн тонн зернових. Нам, щоб наїстися з головою, потрібно десь 18-19 млн тонн. Все інше ми зазвичай експортували. Тобто експортний потенціал України – понад 50 млн тонн. Сьогодні ніхто нічого не експортує з двох причин: нульова квота на ліцензію, тобто не можна вивезти продукцію. Крім того, вся акваторія Чорного моря, через яку ми вивозили товари, сьогодні заблокована. Експорт стоїть повністю", - пояснив Олег Пендзін.

За таких умов українцям побоюватися великого зростання цін на продовольство не варто, вважає експерт. Якщо десь вони зростатимуть, то це не через дефіцит продуктів, а через збої логістики. Адже зараз дуже непросто постачати продовольство до регіонів, де тривають бойові дії. Буває, що маршрути постачання доводиться міняти кілька разів на день.

Продукти доставляють у магазини манівцями, причому з ризиком для життя водіїв і працівників, які супроводжують вантажі. Не дивно, що через таку транспортну еквілібристику ціни на продукти можуть бути вищими за звичайні. Проте на "великій землі", де немає бойових дій, вартість продовольства не повинна зрости набагато.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

"Ціни сильно зростати не будуть, тому що вони формуються не тільки в межах пропозиції, а й у межах попиту. У нас люди стали біднішими, у нас 10 млн внутрішньо переміщених осіб, а 3,5 млн людей виїхали взагалі з країни. Тому всі це дає розуміння, що ціни не сильно зростуть, буде максимум 10-12% зростання", – спрогнозував експерт.

Нагадаємо, оприлюднено середні ціни на соціально значущі товари, які наразі встановилися в Україні. Йдеться про ціни на продовольство, лікарські препарати широкого спектру вжитку і пальне.