Українцям підвищили плату за газ: за що доведеться доплатити “заднім числом“

Автор: Марченко Любов

В Україні стала вищою плата за газ: зросла плата за розподіл газу або абонплата за газ. Її підвищили з допомогою застосування температурних коефіцієнтів. Температурні коефіцієнти застосовуватимуть за рішенням Верховного Суду України.

Українцям підвищили плату за газ: за що доведеться доплатити “заднім числом“ - today.ua

Українці, які звикли платити за споживання і розподіл газу суворо за показаннями свого лічильника, будуть змушені платити за розподіл більшу суму, ніж показав прилад обліку. Це пов'язано з тим, що при підрахунку спожитого газу тепер вводиться поправочний температурний коефіцієнт.

Звідки взялися температурні коефіцієнти?

Для того щоб зрозуміти походження температурних коефіцієнтів, слід звернутися до шкільного курсу фізики. Мабуть, усі пам’ятають зі шкільного курсу, що при нагріванні тіла розширюються, а при охолодженні звужуються. Те саме відбувається і з газом, хоч він і не тверде тіло. Таким чином, однакова кількість молекул газу при більш високих температурах займає більший об'єм, а при більш низьких температурах він звужується. Українцям підвищили плату за газ: за що доведеться доплатити “заднім числом“ Отже, при низькій температурі через поперечний переріз труби проходить більша кількість газу, ніж при високій. А оскільки лічильник показує саме обсяг спожитого газу, а не його вагу, виходить, що взимку при тому самому обсязі ми споживаємо більше газу, ніж влітку. Щоби вирівняти зимовий і літній підрахунок, і запровадили температурні коефіцієнти.

Цей коефіцієнт дорівнює одиниці при температурі повітря, що становить +20 градусів Цельсія, та при атмосферному тиску 760 мм ртутного стовпчика.

Популярні зараз

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal

Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу

Українські АЗС збільшили ціни на автогаз

Відповідно, в ті місяці, коли температура повітря нижче, застосовують підвищений температурний коефіцієнт. А в ті місяці, коли вона вище, набуває чинності знижуючий. Коефіцієнти застосовуються у діапазоні від 0,97 до 1,08.

Верховний суд України став на бік облгазів

Ці коефіцієнти були запроваджені ще наприкінці 2015 року – у зв'язку із набранням чинності законом про ринок газу. Однак у платіжках громадян вони з'явилися лише в 2018 році. Причому облгази нарахували споживачам поправки за коефіцієнтами відразу за всі роки. Споживачі обурилися, і почалися судові позови між обома сторонами, під час яких кожна сторона намагалася довести обґрунтованість своїх доводів.

Свого часу НРКЕКУ заборонила облгазам враховувати температурні коефіцієнти. А з 2021 року їх тихенько врахували у платі за розподіл газу або в абонплаті за газ. Конфлікт здавався вичерпаним. Проте наприкінці минулого року Верховний суд поставив крапку у конфлікті між споживачами та облгазами, визнавши температурні коефіцієнти обґрунтованими.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Таким чином, тепер споживачам все-таки доведеться сплатити свої борги за попередні роки, які вони відмовлялися платити. А надалі ця процедура буде менш болісною завдяки тому, що тепер ці коефіцієнти враховані в абонлаті за газ.

Нагадаємо, у  домівках українців буде холодно через те, що підприємства теплової комунальної енергетики різко скоротили споживання газу.

Головне