Верховна Рада, ймовірно, прийме закон, який дозволить українським позичальникам конвертувати їхні валютні кредити у гривню. За відповідний законопроект у першому читанні проголосувало 265 депутатів. При тому, що досить 226 голосів, цей законопроект має хороший люфт, щоби бути прийнятим у другому читанні.
Валютні кредити виявилися непідйомним вантажем для багатьох українців. Найглибшої виявилася кредитна боргова яма для тих, хто мав необережність взяти такий кредит у 2000-х роках. Тоді, спокусившись доларом по 5 гривень і низьким відсотком кредитної ставки, багато наших співгромадян брали гроші на придбання житла і спочатку справно їх виплачували.
Грім грянув, коли долар став по 8, а потім обрушився на них, коли "зелений" відразу подорожчав утричі. Тоді багато позичальників виявилися неплатоспроможними, і банки почали погрожувати їм усіма смертними карами. Звичайно, найстрашнішою стала загроза вилучення заставного житла, заради якого, власне, і брався кредит, і за яке вже було виплачено чимало грошей.
Багато років люди залишаються в підвішеному стані, не знаючи, що принесе їм завтрашній день, і чи не стануть вони завтра бездомними.
Отже, які гарантії отримають боржники, якщо Рада проголосує цей законопроект
- Цей закон буде застосовний до всіх споживчих валютних кредитів, які ще повністю не погашені.
- Закон передбачає обов'язкову реструктуризацію боргу, причому на підставі закону, а не на підставі договору про реструктуризацію.
- Весь залишок валютного кредиту конвертується в гривні за курсом Нацбанку на той день, коли була оформлена реструктуризація.
- Списуються всі штрафи, неустойка, пеня. А та неустойка, яка була сплачена до проведення реструктуризації, зараховується в "тіло" боргу.
- Після реструктуризації встановлюється ставка за користування кредитом у розмірі українського індексу ставок за дванадцятимісячними депозитами фізичних осіб у гривні.
- Позичальнику надається право погасити кредит достроково.
- За прострочення вже нових платежів передбачена пеня в розмірі половини облікової ставки Нацбанку України.
- Якщо договором була передбачена оплата страховки, то вона залишається.
Нагадаємо, в Україні стартувала програма доступної іпотеки під 7%. При цьому експерти звертають увагу позичальників, що насправді ця іпотека не така вже вигідна.