В Україні закінчується термін, відведений громадянам для того, щоб сплатити податок на житло. Його потрібно заплатити до 31 серпня. Далі для тих, хто вчасно не встигне це зробити, настануть штрафні санкції. Щоби їх уникнути, залишився ще один день.
Податок на житло сплачують не всі громадяни, а лише ті, в кого є так звана "зайва" житлова площа. Для квартир такою вважається площа понад 60 квадратних метрів, а для приватних будинків - понад 120. При цьому податок сплачується не на всю площу, а тільки на надлишкову.
Якщо, наприклад, площа вашої квартири становить 70 квадратних метрів або площа будинку дорівнює 130 квадратів, то платити податок потрібно лише з 10 квадратних метрів.
Величина податку на один квадратний метр визначається, виходячи з розміру мінімальної зарплати, яка була встановлена в країні на 1 січня попереднього року. Тому цьогоріч береться в розрахунок мінімалка станом на 1 січня 2020 року. Вона становила 4 723 гривні. А ось вже у наступному році за основу буде братися мінімалка 2021 року, тобто 6 000 гривень.
Тариф для оплати за 1 квадратний метр не повинен перевищувати 1,5% від відповідної мінімалки. При цьому він може бути менше. Величину тарифу встановлює місцева влада. У цьому році він не має перевищувати 70,8 гривні.
Місцева влада може також на свій розсуд збільшити розмір житлоплощі, починаючи з якого стягується податок на житло. Так, його можуть збільшити до 65 або до 70 метрів для квартир або, наприклад, до 130 для будинків. В такому випадку величина податку на житлоплощу буде менше або його взагалі не доведеться платити.
Втім, все господарі "зайвої" житлоплощі вже знають, потрібно їм платити податок чи ні, адже квитанції для сплати податку їм повинні були надіслати ще до 1 липня.
Після цього було відведено два місяці, щоби по них розрахуватися. А з 1 вересня набувають чинності штрафні санкції для тих, хто вчасно не сплатить податок на житло.
Розміри штрафів передбачені такі:
- якщо сплата прострочена не більше ніж на 30 днів, то понад податок доведеться віддати ще 5% його вартості;
- якщо затримка зі сплатою податку на житло становитиме більше 30 днів, то "зверху" доведеться заплатити ще 10%.
Нагадаємо, власникам розкішних квартир з площею понад 300 квадратних метрів і будинків, площа яких перевищує 500 квадратних метрів, доведеться сплатити додатковий щорічний податок в розмірі 25 000 гривень. Він сплачується понад той податок, який нараховується на "зайві" квадратні метри.