Українці почали платити податок на житло: кому і скільки доведеться віддати грошей

З 1 липня в Україні настав термін сплати податку на житло. Цей податок повинні будуть сплатити всі громадяни, чиї оселі перевищують нормативи, встановлені законом.

Українці почали платити податок на житло: кому і скільки доведеться віддати грошей - today.ua

Що потрібно знати власникам великогабаритного житла

  • Податок на житло сплачується раз на рік. Відповідальність за сплату лежить на людині, на яку оформлений особовий рахунок.
  • Податок на житло платиться не з усієї житлоплощі, а лише з тих квадратних метрів, які перевищують встановлені нормативи. Для квартир це - 60 квадратних метрів, для будинків - 120.
  • Податок сплачується за минулий рік. При його сплаті враховується наявність (відсутність) "зайвої" житлоплощі станом на минулий рік, а не на той рік, в якому проводиться сплата.
  • Відповідно до закону, сума податку на кожен "зайвий" метр житлоплощі не повинна перевищувати 1,5% від мінімальної зарплати на 1 січня минулого року. Тобто, в цьому році за основу розрахунку береться мінімалка, яка була в країні на 1 січня 2020 року. Це - 4 723 гривні. Отже, ставка податку на кожен метр не повинна бути вищою за 70,85 гривні.

Українці почали платити податок на житло: кому і скільки доведеться віддати грошей

  • У кожному регіоні місцева влада може на свій розсуд знизити ставку податку на житло, а ось підвищувати її не має права. Крім того, місцева влада може підвищити норми житла, з яких починається сплата податку. Тобто, можна вважати "зайвою" житлоплощу не з 60, а, наприклад, з 70 квадратних метрів. Однак занижувати площу не можна. Тобто, вводити сплату податку на житлову площу понад 50 або 55 квадратних метрів не можна.
  • У Києві ставка податку знижена до 1%.
  • Крім того, київська влада звільнила сім'ї учасників АТО/ООС від сплати податку на житло.
  • Нарахування податку не залежить від того, скільки людей проживає в квартирі.
  • Крім того, власникам розкішних квартир з площею понад 300 квадратних метрів і будинків, площа яких перевищує 500 квадратних метрів, доведеться сплатити додатковий щорічний податок в розмірі 25 000 гривень. Він сплачується понад той податок, який нараховується на "зайві" квадратні метри.

Законом передбачені терміни сплати податку на житло і покарання за їх порушення

На сплату податку відводиться два місяці з того моменту, коли власник житла отримав квитанцію про сплату.

У разі затримки сплати, буде нараховано штраф. Якщо затримка не перевищить 30 днів, штраф складе 10% від величини податку, якщо перевищить - 20%.

Нагадаємо, в Раді хочуть проголосувати законопроект №5600, в якому передбачений ПДВ на нове житло. Через це вартість житла в Україні може вирости на 30-40%.

ДЖЕРЕЛОunian