В Україні хочуть виплачувати допомогу з безробіття за новими правилами. Зокрема можуть змінити дату початку виплат. Крім того, на безробітних чекають також інші зміни.
Вони містяться у законопроекті "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" за розміром допомоги з безробіття", який зареєстровано у Верховній Раді.
Цієї осені Верховна Рада вже змінювала закон, який регулює порядок та величину виплати допомоги з безробіття. Величина і тривалість виплат допомоги чітко "прив'язані" до страхового стажу безробітного. Зокрема, є 7 ступенів градації виплат залежно від стажу:
- до 3 років -180 календарних днів (50% від середньої зарплати);
- від 3 до 6 років – 210 календарних днів (55% середньої зарплати);
- від 6 до 12 років – 240 календарних днів (60% середньої зарплати);
- від 12 до 18 років – 270 календарних днів (65% середньої зарплати);
- від 18 до 24 років -300 календарних днів (70% від середньої зарплати);
- від 24 до 30 років – 330 календарних днів (75% середньої зарплати);
- понад 30 років – 360 календарних днів (80% середньої зарплати).
При цьому протягом першої половини терміну виплачують 100% призначеної виплати. А з другої половини виплата знижується вдвічі.
Цей закон набув чинності 28 жовтня 2022 року – з дня свого опублікування.
Проте вже незабаром у Раді зареєстрували новий законопроект, яким хочуть повернути попередні розміри виплат допомоги. Крім того, згідно з чинним законом виплата допомоги з безробіття починається на восьмий день після реєстрації в центрі зайнятості. А в новому законопроекті пропонують призначати його одразу з наступного дня після реєстрації.
Нагадаємо, деяких безробітних можуть насамперед мобілізувати на службу до ЗСУ. Зокрема, це стосується тих громадян, які служили та мають військово-облікові спеціальності.