В Україні продовжують зростати ціни на житло. Всупереч логіці, вартість квартир не просто зростає, а зростає стрімкими темпами. До початку 2022 року ціни на житло злетять ще на кілька відсотків.
Такі прогнози одностайно дають експерти ринку житла. Ціни на житло ростуть всупереч логіці. Через пандемію вони мали би знижуватись, вважає президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе.
За рік (у порівнянні з червнем 2020) ціни на житло виросли від 10 до 30%. Швидше за все дорожчають квадратні метри у столиці. Зростання цін почалося з первинного ринку житла, але потім ціни на первинному ринку потягнули за собою і вартість квартир на вторинному ринку.
"Квартиру можна було купити приблизно за 70 тисяч доларів, зараз аналогічну квартиру, з таким же ремонтом і площею, можна купити за 76-80 тисяч доларів", - говорить експерт з нерухомості Віктор Шокал.
Популярні зараз
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Фахівці виділяють дві причини, через які житло так стрімко подорожчало:
- зростання вартості будівельних матеріалів;
- зростання зарплат будівельників.
Що стосується другого пункту, то забудовники змушені підвищувати зарплату своїм працівникам. Інакше вони просто втечуть за кордон, де за аналогічну працю платять набагато більше. Тому роботодавці підвищують зарплати, щоби будівництво не залишилося без робочих рук.
Так, за словами Парцхаладзе, зараз у Києві важко знайти будівництво, де би різноробочим (без кваліфікації) платили менше 650-700 гривень в день. А кваліфіковані будівельники хочуть за свою працю по 1,5 тисячі в день.
"Якщо помножити на 25 днів, а саме стільки працюють на будівництві, то доходить майже до 1,5 тисячі доларів", - констатує Лев Парцхаладзе.
Природно, всі ці витрати лягають у собівартість квартир, і відповідно, ціни на житло ростуть.
Ще однією причиною подорожчання, можливо найголовнішою, називають зростаючий попит на нерухомість. Українці, в яких є гроші, готові інвестувати навіть у дороге житло. Багато хто переніс акценти з банківських депозитів на інвестиції в нерухомість. На депозитах, через зниження процентних ставок, багато не заробиш. Зате, вклавши гроші у нерухомість, можна не сумніватися в їхньому збереженні. Вони лише збільшаться.
Фахівці ринку нерухомості говорять, що ціни на житло стануть ще вищими, якщо в парламенті проголосують резонансний законопроект №5660. Він передбачає сплату податку в розмірі 18% при вторинному продажі житла.
Нагадаємо, експерти припускають, що в разі прийняття цього закону ціни на житло зростуть, принаймні, ще на 20%.