Ціни на квартири в Києві до кінця року можуть зрости майже в півтора рази у порівнянні з червнем 2020. Таке зростання цін може уповільнити попит на житло. Наслідком цього процесу стане значне просідання ринку житла, скорочення обсягів будівництва і масовий відтік фахівців із будівельної галузі.
Такі, вельми не райдужні, найближчі перспективи будівельної галузі змалював президент ХК "Київміськбуд" Ігор Кушнір.
За словами Кушніра, у червні нинішнього року середня ціна квадратного метра житлової нерухомості в Києві склала 30 800 гривень. У червні 2020 квадратний метр в київських новобудовах в середньому коштував 25 100 гривень. Таким чином, середня вартість квадратного метра лише за рік подорожчала на більш ніж 22%.
Ще більше зросла мінімальна вартість житлової нерухомості в Києві: 21 500 гривень за квадратний метр в червні нинішнього року проти 17 300 у червні минулого року.
Однак це ще не межа подорожчання вартості житла. До кінця нинішнього року ціни на квартири в Києві зростуть ще на 20%, вважає експерт. Тобто, якщо порівнювати ціну в кінці 2021 року із червнем 2020, то за півтора року ціни на квартири в Києві зростуть на 47% або майже в півтора рази.
Таке подорожчання не влаштовує ні покупців квартир, ні забудовників. Хоча, здавалося б, другим це якраз має бути на руку. Однак, якщо скоротиться попит на житло, то впадуть і обсяги його будівництва, а отже, і доходи самих забудовників, говорить Ігор Кушнір.
Експерти виділяють кілька причин такого стрімкого зростання цін на квартири.
Високі темпи інфляції
Через пандемію коронавірусу, в світі надрукували велику кількість грошей. Це було зроблено для того, щоб надати імпульс економіці. І в принципі такий прийом спрацював. Однак це викликало і в цілому у світі, і в Україні високі темпи інфляції. Зараз ми спостерігаємо це на кожному кроці: від безпрецедентного подорожчання продуктів до зростання цін на всі інші товари та послуги.
Зростання вартості сировини
Це - наслідок того ж процесу інфляції. Тільки з початку нинішнього року метал подорожчав майже в півтора рази. Це позначилося на вартості арматури, залізобетону, кабелів, вікон, радіаторів - одне слово, усіх елементів конструкцій, які містять у собі метал. Природно, зросли ціни також на іншу будівельну сировину.
Зростання зарплат працівників будівельної галузі
Забудовники змушені підвищувати зарплати своєму персоналу. Адже, якщо цього не робити, то вони знайдуть собі роботу за кордоном. А залишитися без кваліфікованих робочих рук - рівносильно зупинці процесу будівництва.
Податки - черговий фактор, через який виростуть ціни на квартири
Ну і, звичайно, експерт не міг не згадати горезвісний законопроект №5660, який передбачає підвищення податків на будівництво. Це призведе до подальшого зростання цін на квартири ще відсотків на 20, переконаний Кушнір. Таке стрімке подорожчання житла, звичайно, зіб'є попит на нього.
"Це призведе до скорочення кількості забудовників на ринку, до зменшення пропозиції, попит, швидше за все, теж просяде. Але найголовніше - ціни на квартири зростуть", - говорить експерт.
Нагадаємо, ще однією причиною стрімкого зростання цін на квартири в Києві називають активну скупку столичної нерухомості іноземцями. Вони знайшли собі нове джерело доходу. Купують квартири на етапі будівництва, а потім, через якийсь час, продають вже готове житло на 15-20% дорожче.