Транзит газу з Росії через українську ГТС можуть припинити ще до закінчення контракту, який, як відомо, укладено до 2024 року. Проте РФ цілком може відмовитись від прокачування газу через українську газотранспортну систему набагато раніше за цей термін.
Про таку небезпеку попередив гендиректор Оператора ГТС України Сергій Макогон. Виявляється, в укладеному контракті немає зобов'язань Росії транспортувати через нашу ГТС "живий" газ. Є обов'язок лише платити за його транспортування. Тому Росія цілком може відмовитися від транзиту, як тільки запустять газопровід "Північний потік-2".
Звичайно, на перший погляд таке рішення суперечить здоровому глузду. Фактично це виходить, що покупець добровільно оплачує товар, від якого він відмовився. Однак у "газовому" питанні у РФ більше політики, аніж здорового глузду.
"Така загроза є. По-перше, "Газпром" не приймає суто економічного рішення, приймає політичне рішення. По-друге, те, що ми вже бачили, що як тільки у "Газпрому" з'являється можливість обійти Україну в транзиті, він це робить", - каже Макогон.
Зокрема, наочний приклад – транзит газу через Україну до Угорщини, який був заброньований Газпромом. Російський монополіст легко відмовився від цього транзиту, пустивши газ для мадяр через Турецький потік, незважаючи на те, що ним заздалегідь були викуплені транзитні потужності української ГТС.
"Тобто вони платять і нам, і почали постачати газ до Угорщини через "Турецький потік". Тому ми бачимо, що, як тільки з'являється така можливість, вони миттєво це роблять", – наголосив керівник Оператора ГТС України.
Росія прагне якнайшвидше досягти сертифікації "Північного потоку-2" в обхід Третього енергопакету ЄС. Адже цей документ жорстко обмежує претензії на газову монополію на континенті Європи. Тому, доки "Північний потік-2" не буде запущено, Газпром постачатиме газ до Європи дуже дозовано, тим самим і надалі роздуваючи ціни на газовому ринку Європи.
Путін обіцяє зниження ціни на газ із пуском "Північного потоку-2"
Президент РФ Володимир Путін недвозначно заявив, що, як тільки новий газопровід буде запущений, від цього виграє вся Європа, включаючи й Україну. Газ стане дешевшим для всіх.
Водночас "Північний потік-2" просувається потужним європейським лобі, що, втім, цілком зрозуміло. Якби в "СП-2" були вкладені лише російські гроші, то Європа була би більш одностайною щодо нього. Та, оскільки на дно Балтійського моря лягли, крім російських, також австрійські, французькі, англійські та німецькі гроші, то прихильників газопроводу вистачає і в Євросоюзі.
Нагадаємо, українська влада заявила про готовність пропускати через нашу ГТС додаткові обсяги газу (понад контракт) за півціни. Однак і така перспектива РФ не спокушає.