Україна готова пропускати російський газ до Європи через свою ГТС вдвічі дешевше, - Шмигаль

Автор: Марченко Любов

Контракт із Росією на транзит газу через українську ГТС діятиме до 2024 року. Однак, Україна хоче продовжити його ще на 15 років. Причому додатковий газ, не передбачений чинним контрактом, наша країна готова транзитувати за півціни.

Україна готова пропускати російський газ до Європи через свою ГТС вдвічі дешевше, - Шмигаль - today.ua

Про це розповів прем’єр-міністр України Денис Шмигаль в інтерв'ю одному з українських ЗМІ.

Україна таки домоглася своєї участі в сертифікації газопроводу "Північний потік-2". Це, звичайно, не скасує його запуск, проте може дозволити відтягнути час початку його роботи. Цей час життєво важливий нашій країні для того, щоб виторгувати для себе новий контракт щодо транзиту російського газу до Європи.

Чимало залежатиме від того, як поведеться в цій ситуації сама Європа. Якщо вона однозначно прийме бік України, то Росія буде змушена піти на певні поступки нам. Адже будь-які політичні ігри закінчуються там, де можуть бути завдані збитки економіці (правда, це не у всіх так, - авт.). Тому зараз українська влада активно взаємодіє з європейськими партнерами та намагається домовитися, щоб вони у цьому торгу не забули про інтереси України. Україна готова пропускати російський газ до Європи через свою ГТС вдвічі дешевше, - Шмигаль

Популярні зараз

Зеленський пояснив, чому мобілізація стосуватиметься насамперед молодих чоловіків

Стрижка піксі-боб – один із найкращих варіантів для тонкого волосся: фото модної зачіски

Kia показала електричну версію кросовера Sportage із запасом ходу 720 км

Кейт Міддлтон показала рідкісне фото молодшого сина у день його народження

Що хоче виторгувати Україна?

Наш уряд хоче, щоб контрактний договір із Росією було продовжено. Добре було б – ще на півтора десятки років.

Україна також хоче збільшити обсяг щорічного транзиту газу через нашу ГТС. Нині за контрактом він становить 40 мільярдів кубометрів на рік. Наш оператор ГТС готовий прокачувати ще 15 мільярдів кубометрів додатково. Причому за транзит цього додаткового обсягу газу наша країна готова брати вдвічі дешевше, ніж за транзит основного обсягу.

"Ми хочемо його продовжити і ведемо з цього приводу переговори з нашими європейськими партнерами, тому що від них також залежить продовження цього контракту. Для нас ідеальним терміном є продовження на 15 років цих умов. З боку України було зроблено пропозицію збільшити понад умови контракту та готові ще до 55 млн кубометрів збільшити транзит. Цей надлишок ми готові транзитувати за ціною вдвічі нижчою, ніж в існуючому контракті", - розповів Денис Шмигаль.

Пропонуючи Росії транзит її газу за півціни, Україна цим позбавляє РФ її головного аргументу проти транспортування газу через нашу територію. Володимир Путін нещодавно заявив, що транзит через Україну для Росії економічно невигідний.

Нам цей газ потрібен і за півціни. По-перше тому, що півціни – це також гроші, які взяти більше немає звідки. По-друге, це дозволить зберегти велику частину української ГТС, не пустивши її "під ніж", хоча план ліквідації частини потужностей газотранспортної системи вже є. По-третє, нам цей газ потрібен для опалення східних і південних областей, адже розмови про реверс газу з Європи дуже перебільшені. Як з'ясувалося, схід і південь України, таки, користуються транзитним газом, а не реверсним.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Крім того, Україна хоче запропонувати себе Європі як величезний газовий "сейф", в який можна влітку закачувати ресурс і зберігати його як недоторканний запас на випадок холодної зими. Власне, це вже відбувається. Сумарна ємність наших підземних сховищ газу становить 33 мільярди кубометрів. Україні для своїх потреб стільки не потрібно. Тому ми можемо зберігати у себе велику частину європейських запасів.

Нагадаємо, наступного року Україна перейде на нову систему обліку газу. Витрати газу вимірюватимуть не в кубометрах, як зараз, а в кіловат-годинах. Експерти кажуть, що при цьому газ для населення стане дорожчим відсотків на 20.