В Україні будуть зростати тарифи на комуналку. Такий висновок можна зробити з "інфляційного звіту", опублікованого НБУ.
Збільшення ціни на газ потягне за собою зростання тарифів на комуналку: не тільки на сам газ, але також на тепло і гарячу воду. Цього літа вартість газу буде приблизно в двічі вища, ніж влітку минулого року, стверджують аналітики НБУ.
Хоча опалювальний сезон в Європі та Україні вже завершено, і за законами логіки газ мав би дешевшати, але поки на європейських хабах газ відчутно не падає в ціні. А не падає, тому що зберігається високий попит на блакитне паливо. Після холодної і затяжної зими Європа витратила левову частку свого газового запасу. ПГС заповнені на 20-30%.
І тепер, готуючись до наступного опалювального сезону, європейці активно купують газ, щоб наповнити їм свої підземні сховища. Тому ціна й не падає. А оскільки ми пов'язані з Європою формулою "Роттердам+", то і в нас газ не може падати в ціні. Тому дешевого літнього газу, як у минулому році, українцям чекати не варто.
Популярні зараз
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Але при цьому середньорічна ціна газу буде близька до тієї, то була в минулому році, вважають в НБУ. Згладити цінові піки повинен річний тариф на газ, який запропонують українцям компанії-постачальники газу. При цьому, звичайно ж, виростуть тарифи на комуналку, зокрема - на гарячу воду та опалення. Поки, тепловики поставляють українцям свій продукт за демпінговими цінами. Це не їхня ініціатива, а спеціальні зобов'язання, покладені на них урядом. Тарифи на тепло не змінювалися з минулого року, в той час як ціна на газ відчутно зросла. Тому тримати їх незмінними далі немає ніякої можливості. Підприємства теплокомуненерго і так загрузли в боргах перед "Нафтогазом". І, щоби повернути ці борги, їм доведеться звідкілясь брати гроші.
Поки невідомо, що буде з тарифом на електроенергію. Є різні гіпотези на цей рахунок. Одні кажуть, що вже через місяць-два він виросте вдвічі. Інші стверджують, що уряд гарячково шукає спосіб не підвищувати плату за електрику. При цьому нібито хочуть підняти екологічний податок. Хоча цілком імовірно, що зроблять і те, і інше.
"Збільшення заробітних плат в сфері ЖКГ (в тому числі за рахунок підвищення мінімальної заробітної плати), та інших виробничих витрат призведе до подальшого подорожчання окремих комунальних послуг", - резюмували в НБУ.
Крім того, НКРЕКУ вже давно і прозоро натякає, що в Україні найдешевша в Європі питна вода. Висновок із цих натяків очевидний: тариф на воду також має вирости. Загалом, якщо не цього літа, то вже з початком осені всі тарифи на комуналку підуть на черговий ціновий виток.