В Україні, вже в цьогоріч, тариф на електроенергію піднімуть, як мінімум, удвічі. Він мав стати вищим ще з січня нинішнього року, однак влада обійшлася половинним рішенням, скасувавши пільговий тариф, що існував для споживання в розмірі до 100 кіловат, а також пільгу на опалення електрикою.
Однак усі експерти енергоринку визнають, що цього недостатньо. А борги, що утворилися на ринку електроенергії, оплачувати нікому, крім нас, споживачів.
Чому виникли борги в енергетиці
До 1 січня 2021 на два підприємства, "Енергоатом" і "Укргідроенерго", були покладені постійні спеціальні зобов'язання (ПСО) продавати половину виробленої ними енергії за тарифом 0,9 грн за 1 кВт*год. Цей тариф набагато нижче ринкового, проте його тримали штучно заниженими задля того, щоби була можливість відпускати побутовим споживачам електроенергію за низькими цінами.
При цьому в електростанцій, які виробляють так звану "зелену енергію", ринок купував її за завищеними тарифами: від 3,95 до 6,8 грн/кВт*год. Ця енергія змішувалася з дешевою і продавалася енергоринком за певною усередненою ціною. Таким чином виходило, що "Енергоатом" частково субсидував не тільки побутових споживачів, а й виробників "зеленої енергії".
Популярні зараз
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Зметикувавши, що в Україні вигідно займатися "зеленою" генерацією, на український ринок зайшло багато європейських інвесторів, а також став активно розробляти у себе цей сегмент і вітчизняний мільярдер Рінат Ахметов.
У підсумку, на кінець листопада минулого року держпідприємство "Гарантований Покупець" (ГарПок), яке повинно розраховуватися з "зеленими" за куплену у них енергію, не змогло з ними розрахуватися. Його борг перед "зеленими" склав 25 мільярдів гривень!
Крім того, через неграмотну політику попереднього керівництва Міненерго, залишився зі збитками й "Енергоатом", що об'єднує чотири атомні станції, до яких входять 15 атомних енергоблоків.
При цьому Україна не може собі дозволити втратити атомну енергетику, бо це означало би кінець усього. Саме атомні станції виробляють близько половини генерації країни. До того ж, атомна енергія на сьогодні найдешевша. І доволі екологічно чиста (якщо не брати до уваги всім відомої "побочки" у вигляді Чорнобиля).
Гроші "зеленим" доведеться віддавати, а "Енергоатом" потрібно рятувати
Однак "Енергоатом" - він свій, український. І він поки терпить. А ось іноземні виробники "зеленої" енергії терпіти не стали і "нацькували" на український уряд своїх послів.
Таким чином, в грудня 2020 посли 11 країн-інвесторів "зеленої" енергетики звернулися до прем'єра Шмигаля з листом щодо негайного погашення боргів. Зрештою, щоби з ними розрахуватися, змушені були взяти кредит. Частково гроші з цього кредиту пішли також на погашення боргу перед "Енергоатомом". Однак проблеми в цілому це не вирішує. Старі борги залишаються, а нові продовжують рости.
У бюджеті грошей на погашення заборгованості перед енергоринком немає. Тому для того, щоб зберегти вітчизняну енергетику, ці борги, цілком ймовірно, перекладуть на плечі споживачів.
Це мали намір зробити ще у січні. Уже тоді тариф на електроенергію мали підняти до 3,3 гривні. Однак тоді уряд розсудив, що населенню вистачить стресу і з газовим тарифом, і вирішив на той час обійтися лише скасуванням пільги. Але борги в енергетиці ростуть, мов снігова куля.
Аналітики енергоринку припускають, що тариф на електроенергію не піднімуть ні в квітні, ні в травні. У ці місяці населенню, знову ж таки, вистачить потрясінь від тарифів на газ.
А ось уже влітку, можливо, ближче до осені, нас чекає, як мінімум, дворазове підвищення тарифу на електроенергію. Знову ж подейкують, що населенню хочуть залишити пільговий тариф на перші 300-500 кіловат, який буде на рівні теперішніх 1,68 гривні. Однак із високих кабінетів лунають й інші чутки. Пільгу, якщо і залишать, то не таку щедру.
Нагадаємо, є також припущення, що тариф на електроенергію будуть підвищувати поетапно. Та в будь-якому випадку, до кінця року він має зрости вдвічі.