Today.ua

Названа сума, яку Україна повинна заплатити за зовнішніми боргами до кінця 2021 року

Стала відома сума грошей, яку наша країна має повернути в рахунок сплати зовнішніх боргів до кінця 2021 року. Відповідні дані Нацбанк оприлюднив на своєму сайті.

Отже, у другому-четвертому кварталах поточного року нашій країні належить повернути іноземним кредиторам 13,832 мільярда доларів. Це повна сума того, що підлягає поверненню підприємствами і банками України.

10,818 мільярдів із цієї суми - це тіло різних кредитів, а 3,015 мільярда - відсотки по них.

Пік виплат припаде на третій квартал. Саме тоді Україна буде змушена виплатити за зовнішніми запозиченнями найбільшу суму грошей - 5,624 мільярда доларів. У четвертому кварталі ці виплати будуть трохи менші - 4,959 мільярда.

914 мільйонів доларів із цих виплат припадає на частку МВФ. Причому 185 мільйонів з них - плата за відсотками. Крім того, до кінця 2021 року Україна також повинна виплатити майже 22 мільярди гривень іноземним громадянам, які є власниками українських облігацій внутрішньої позики (ОВДП). Україні було би простіше виплачувати свої борги, якщо вона зуміла би отримати черговий кредитний транш від МВФ. Хоча, в принципі, це шлях в нікуди: брати новий борг, щоб оплатити старі борги.

Втім, МВФ в обмін на черговий кредит висунув Україні ряд вимог, виконати які доволі важко. Ці вимоги, зокрема, стосуються незалежності Нацбанку, реформи судово-юридичної системи, посилення боротьби з корупцією.

Якщо ці вимоги підходять більшості українців, то вони дуже незручні для багатьох можновладців, адже корупція і безкарність - це, власне те, заради чого вони вже майже три десятиліття прагнуть "покермувати" державою.

Однак при цьому прагматичні кредитори з МВФ висувають українській владі ще й вимоги щодо підвищення тарифів на енергоресурси та зниження соціальних виплат громадянам. Мабуть, вони переоцінюють запас фінансової міцності пересічних українців і судять про доходи громадян за рівнем життя своїх українських партнерів по переговорах. Загалом, такі вимоги кредиторів також виконати неможливо.

Виходячи з того, що українська влада намагається ввести фіксований тариф на газ для підприємств теплової енергетики і не хоче піднімати тариф на електроенергію до ринкового рівня, зараз ми від кредиту МВФ ще далі, ніж були на початку цього року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ